حذف ایران از جام جهانی قطر

حذف ایران از جام جهانی قطر

ایران هرگز در مسابقه با آمریکا در اندازه مدنظر هوادارانش نمایش نداد.

به گزارش “ورزش سه”، با یک تساوی مقابل آمریکا در آخرین بازی دور گروهی جام جهانی می‌توانستیم به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کنیم، اما با نمایشی کاملا متفاوت نسبت به دیدار با ولز و عملکرد دور از انتظار در نیمه اول مسابقه سه‌شنبه شب مقابل آمریکا که یک گل هم روی پاس سرجینیو دست و ضربه تمام کننده کریستین پولیشیچ دریافت کردیم، بازنده به رختکن رفتیم و در نیمه دوم هم نتوانستیم گل خورده را جبران کنیم تا مثل دیگر حضورهای ایران در جام جهانی، صعود را شاهد نباشیم.
شاگردان کارلوس کی‌روش پس از شکست سنگین ۶ بر ۲ در شروع کارشان در جام جهانی مقابل انگلیس، در دومین دیدار برابر ولز فوق‌العاده ظاهر شدند و به برتری دو بر صفر رسیدند تا با توجه به دو تساوی پیاپی آمریکا، در آستانه صعود از مرحله گروهی قرار بگیرند، اما ملی‌پوشان سه امتیازی ایران در آخرین بازی با نتیجه یک بر صفر برابر آمریکا مغلوب شدند تا پایین‌تر از انگلیس با ۷ امتیاز، آمریکا با ۵ امتیاز، در جایگاه سوم بایستند و با باخت در گام آخر، از جام جهانی خداحافظی کنند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر – گروه B – دور سوم

ورزشگاه: الثمامه(شهر دوحه) – تماشاگر: ۴۲۱۲۷ نفر
سه‌شنبه: ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ – ساعت ۲۲:۳۰
داور: آنتونیو متئو لاهوز(اسپانیا)/ کمک‌ها: پائو سبریان دیویس و روبرتو دیاز پرز دِل‌پالومار(اسپانیا)/ داور چهارم: کوین اورتگا(پرو)/ داور ویدئویی: مارتینز مونوئرا(اسپانیا)؛ کمک داور ویدئویی: د بورگوس بنگوئچه‌آ(اسپانیا)/ داور پشتیبانی ویدئویی: هرناندز هرناندز(اسپانیا)/ کمک داور آفساید: اورتگا کوین(برزیل)
اخطار
سید مجید حسینی(۷۷)-محمدحسین کنعانی‌زادگان(۸۵)-سید ابوالفضل جلالی(۶+۹۰) از ایران
تیلر آدامز(۴۳) از آمریکا

تیم ملی ایران
علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، سید مجید حسینی، رامین رضاییان، میلاد محمدی(۲+۴۵- علی کریمی)، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی(۷۱- مهدی ترابی)، علی قلی‌زاده(۷۷- کریم انصاری‌فرد)، احسان حاج‌صفی(۷۱- سید ابوالفضل جلالی)، مهدی طارمی و سردار آزمون(۴۶- سامان قدوس)
سرمربی: کارلوس کی‌روش

ترکیب تیم ملی برابر آمریکا
تیم ملی آمریکا
مت ترنر، کامرون کارتر ویکرز، تیم ریم، سرجینیو دست(۸۲- شک مور)، آنتونی رابینسون، تیلر آدامز، وستون مک‌کنی(۶۵- کلین آکوستا)، یونس موسی، تیموتی وه‌آ(۸۲- واکر زیمرمن)، کریستین پولیشیچ(۴۶- برندن آرونسون) و جاش سارجنت(۷۷- حاجی رایت)
سرمربی: گرگ برهالتر

تیم ملی آمریکا

بیشتر بخوانیم: برد ایران برابر ولز: فوق‌العاده بودیم

شرح گل
ایران صفر – آمریکا یک (دقیقه ۳۹: کریستین پولیشیچ): سانتر تماشایی وستون مک‌کنی از میانه زمین به پشت مدافعان ایران را سرجینیو دست، مدافع راست پیشتاخته آمریکا با ضربه سر به مقابل دروازه خالی ایران پاس داد تا پولیشیچ با فرار از بین مجید حسینی و رامین رضاییان و ضربه بغل پای راست گلزنی کند.

گل پولیشیچ به ایران

لحظات حساس
دقیقه ۶: حمله همه جانبه ایران از سمت راست محوطه جریمه آمریکا می‌توانست خطرساز شود که ارسال زمینی سردار آزمون دفع شد و در ادامه نیز ارسال رامین رضاییان عرض زمین را طی کرد و فقط یک اوت برای ایران به همراه داشت.
دقیقه ۹: سانتر تند و تیز سرجینیو دست از سمت راست زمین را بیرانوند به شکل ناقص دفع کرد تا در جناح چپ توپ دوباره آمریکا یک حمله تدارک ببیند که این بار ارسال رابینسون را مدافعان ایران به پشت محوطه جریمه دفع کردند تا در نهایت شوت یونس موسی به بیرون برود.
دقیقه ۱۱: سانتر یونس موسی و ضربه سر کریستین پولیشیچ در اختیار علیرضا بیرانوند قرار گرفت.
دقیقه ۱۶: رابینسون بازهم با یک سانتر خطرناک قصد داشت موقعیت‌سازی کند که توپ با عبور از مقابل دروازه ایران به جناح راست رفت و به دِست رسید.
دقیقه ۱۷: اولین خطر جدی روی دروازه ایران با ارسال سرجینیو دست از جناح راست شکل گرفت که بیرانوند درازکش و شیرجه رو به جلو توپ را دفع کرد.
دقیقه ۲۰: پاس چیپ زیبای سعید عزت‌اللهی به پشت مدافعان آمریکا، مهدی طارمی را در موقعیت خوبی به توپ رساند که پاس در عرض او قبل از رسیدن به سردار آزمون توسط تیم ریم دفع شد.

دقیقه ۲۸: شوت جاش سرجنت پس از برخورد به مدافعان ایران روی هوا سرگردان بود که آن را تیموتی وه‌آ با ضربه سر دراختیار بیرانوند قرار داد تا این خطر از روی دروازه تیم ملی دفع شود.
دقیقه ۳۳: ارسال دست از جناح راست پس از برخورد به پای میلاد محمدی به جاش سرجنت رسید که پاس رو به عقب این بازیکن و شوت محکم تیموتی وه‌آ از بالای دروازه ایران راهی اوت شد.
دقیقه ۴۲: جاش سارجنت با شوت روی پا قصد گلزنی داشت که ضربه او از مقابل دروازه ایران رد شد.
دقیقه ۴۵: جاش سارجنت موقعیت عالی گلزنی برای آمریکا را در موقعیت سه به دو هدر داد و پاس پشت پای او برای تیموتی وه‌آ را مجید حسینی و در ادامه میلاد محمدی به خوبی دفع کردند.
دقیقه ۲+۴۵: پاس در عمق استثنایی وستون مک‌کنی از میانه زمین، تیموتی وه‌آ را در موقعیت تک به تک صاحب توپ کرد که ضربه بغل پای او پس از اصابت به تیرک عمودی دروازه ایران تبدیل به گل شد، اما کمک داور دوم بازی پیش از آن آفساید مهاجم آمریکا را گرفته بود.

گل آفساید آمریکا به ایران
دقیقه ۴۷: شوت زمینی جاش سارجنت با پای چپ را بیرانوند در دو مرحله جمع کرد.
دقیقه ۵۲: نزدیک بود سامان قدوس با ضربه سر گلزنی کند که ارسال رامین رضاییان و ضربه سر او از بالای دروازه آمریکا رد شد.
دقیقه ۶۵: فرار سریع علی قلی‌زاده از سمت چپ محوطه جریمه آمریکا و پاس در عرض زیبای او را، سامان قدوس نتوانست استفاده کند و شوت فنی او با کمترین اختلاف از کنار تیرک عمودی دروازه به اوت رفت.
دقیقه ۶۹: ضربه ایستگاهی یونس موسی از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و از بالای دروازه ایران با اختلاف زیاد رد شد.
دقیقه ۷۰: شوت راه دور سعید عزت‌اللهی ثمری نداشت و از بالای دروازه آمریکا به بیرون رفت.
دقیقه ۸۳: توپ ارسالی روی دروازه آمریکا و ضربه علی کریمی به راحتی در اختیار مت ترنر قرار گرفت.
دقیقه ۲+۹۰: نزدیک بود ارسال ابوالفضل جلالی با اشتباه مدافع آمریکا وارد دروازه این تیم شود که این توپ دفع شد.
دقیقه ۳+۹۰: خطایی که سید ابوالفضل جلالی در سمت چپ زمین گرفته بود را سامان قدوس با یک سانتر تماشایی به مقابل تیرک اول فرستاد که ضربه سر مرتضی پورعلی‌گنجی پس از برخورد به پای مدافع آمریکا به بیرون رفت که داور در این صحنه اعتقادی به اعلام کرنر نداشت.
دقیقه ۹+۹۰: ضربه سر مرتضی پورعلی‌گنجی در محوطه جریمه آمریکا به مهدی طارمی رسید که مدافع آمریکا با دست روی شانه مهاجم ایران زد که متئو لاهوز در تصمیمی بحث‌برانگیز اعتقادی به اعلام پنالتی نداشت و داوران ویدئویی هم چنین تصمیمی نگرفتند.

بیشتر بخوانیم: شکست ایران برابر انگلیس در نخستین بازی

بهترین بازیکن

کریستین پولیشیچ با گلزنی و سرجینیو دِست با پاس گل و نمایش درخشانی که داشتند، ستاره‌های تاثیرگذار آمریکا مقابل ایران بودند، اما بدون تردید عملکرد بی‌نقص و عالی وستون مک‌کنی، هافبک یوونتوس که تمام پاس‌ها را به مقصد رساند و در کنار نظم دادن به بازی تیمش، با ارسال‌ها و پاس‌های خود موقعیت‌سازی می‌کرد و روی گل برتری تیمش نقش داشت، ویژه‌تر از همه بود.

اتفاق ویژه
مثل پنج دوره‌ای که قبلا در جام جهانی بودیم، این بار هم در قطر نتوانستیم به مرحله حذفی صعود کنیم!

درحاشیه
* ترکیب تیم ملی ایران نسبت به دیدار اخیرش مقابل ولز تنها یک تغییر داشته که علیرضا بیرانوند با بهبود مصدومیت و گارد ویژه صورت به جمع نفرات اصلی بازگشته و جانشین سید حسین حسینی شده است.
* واکر زیمرمن و حاجی رایت، دو بازیکن آمریکا نسبت به دیدار اخیرشان برابر انگلیس از ترکیب خارج شده و جای خود را به کامرون کارتر ویکرز و جاش سارجنت داده‌اند.
* در اقدامی جالب دو هوادار با ویلچر در مراسم قبل از شروع مسابقه در مقابل داوران قرار گرفتند که یکی از آنها دیروز در تمرین تیم ملی ایران حاضر شده بود.
* علیرضا جهانبخش که بخاطر دو اخطاره بودن و محرومیت دیدار مقابل آمریکا را از دست داده، از جایگاه ویژه بازی را تماشا می‌کند.
* بازیکنان دو تیم پیش از سوت آغاز بازی حلقه اتحاد ۱۱ نفره با یکدیگر تشکیل دادند.
* مهدی طارمی در حلقه بازیکنان ایران آخرین نکات را به بازیکنان گفت و از آنها خواست با آرامش کار کنند.
* در ثانیه‌های ابتدایی بازی رامین رضاییان با نفوذ از سمت راست زمین و دریبل دو طرفه توانست خطا بگیرد.
* تمام ظرفیت ورزشگاه الثمامه تکمیل شده و هواداران دو تیم با شور و حال خاصی تیم خود را تشویق می‌کنند.
* بیرانوند که پیش از شروع بازی با گارد ویژه روی صورت تمرین کرده بود، در شروع مسابقه بدون محافظ در زمین حاضر شد.
* کریستین پولیشیچ که در صحنه گلزنی به ایران مصدوم شده بود، پس از چهار دقیقه دوری از زمین به بازی برگشت و به ترکیب آمریکا اضافه شد.
* میلاد محمدی، مدافع چپ ایران در دومین دقیقه وقت‌های تلف شده بخاطر مصدومیت از زمین بیرون رفت و جای خود را به علی کریمی داد.
* خروج میلاد محمدی از ترکیب ایران کاری کرد تا احسان حاج‌صفی از میانه زمین به دفاع چپ منتقل شود و علی کریمی به‌عنوان هافبک بازی کند.
* تیموتی وه‌آ که پس از باز کردن دروازه ایران در حال خوشحالی بود، با دیدن پرچم بالای کمک داور دوم با افسوس به میانه زمین برگشت.
* کی‌روش برخلاف دو بازی گذشته امروز با تی‌شرت در کنار زمین حاضر شده و با استرس و جنب و جوش بیشتری با بازیکنان خود صحبت می‌کند.

کی روش
* کریستین پولیشیچ، ستاره آمریکا و گلزن این تیم در نیمه اول، بخاطر مصدومیت نتوانست به بازی ادامه بدهد و در شروع نیمه دوم تعویض شد.
* فریاد «ایران ایران» و «حمله حمله» تماشاگران تیم ملی ایران در نیمه دوم در ورزشگاه الثمامه پیچیده شد.
* در دقیقه ۶۳ رامین رضاییان پس از برخورد با آنتونی رابینسون به شدت احساس درد از ناحیه پشت ساق پای راست کرد که متئو لاهوز اعتقادی به دادن کارت زرد به بازیکن آمریکا نداشت.
* وستون مک‌کنی، بازیکن تاثیرگذار آمریکا در میانه زمین که پایه‌گذار گل اول این تیم بود، در دقیقه ۶۵ بخاطر آسیب دیدگی از زمین بیرون رفت.
* در دقیقه ۷۰ زمانی که احسان حاج‌صفی قصد داشت با اوت بلند موقعیت‌سازی کند، روزبه چشمی که در کنار زمین مشغول گرم کردن بود، توپ را با پیراهن خود خشک کرد و دراختیار کاپیتان تیم ملی قرار داد.
* جاش سارجنت، مهاجم آمریکا در دقیقه ۷۴ بخاطر اینکه روی توپ سُر خورد، یک دقیقه بخاطر مصدومیت روی زمین افتاد و لحظاتی بعد هم پس از خطای مجید حسینی روی او تعویض شد.
* کریم انصاری‌فرد، مهاجم تیم ملی ایران پس از حضور تعویضی در زمین به جای علی قلی‌زاده، بازوبند کاپیتانی را بر بازو بست.
* محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع نیمکت‌نشین ایران بخاطر اعتراض به عدم اعلام پنالتی در صحنه حمله علی کریمی به سمت دروازه آمریکا، از متئو لاهوز کارت زرد گرفت.

منبع: ورزش۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط