چگونه تیپ اداری مناسب داشته باشیم؟

چگونه تیپ اداری مناسب داشته باشیم؟

انتخاب تیپ اداری مناسب دغدغه ای است که تمامی کارمندان چه در محیط‌های بسیار رسمی و چه در محیط‌های غیر رسمی تر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ما در این مقاله ۳ حالت کلی برای تیپ اداری در نظر می گیریم:

  • اداری رسمی
  • روزمره
  • اداری رسمی-روزمره

انتخاب شما از بین این ۳ مورد در واقع به موقعیت شغلی شما در اداره و سبک محیط کار شما بستگی دارد. از مزایای رعایت کردن تیپ اداری و استایل حرفه ای می توان به تاثیرگذاری شما بر دیگران اشاره کرد. اگر شما در جلسات اداری و کاری آراسته و مرتب باشید، برداشت دیگران از شما همواره مثبت و در نتیجه به طور غیر مستقیم بر کیفیت کار شما تاثیرات مثبت خواهد داشت.

در ادامه این ۳ حالت از تیپ را چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان مورد بررسی قرار می‌دهیم:

تیپ اداری کاملا رسمی

اگر شما در مجموعه ای کاملا رسمی فعالیت دارید، شما حتما به یک دست لباس فرم رسمی نیاز دارید. تمامی مدیران رتبه بالا برای شرکت در جلسات کاری این استایل را انتخاب می‌کنند.

تیپ رسمی اداری برای آقایان

یک کت و شلوار اندامی ساده و بدون طرح که یک یا دو دکمه بیشتر ندارد، انتخاب ایده آلی است. شما می توانید از رنگ های سرمه ای، مشکی یا طوسی برای کت و شلوارتان استفاده کنید. سعی کنید از رنگ های دیگر کمتر استفاده کنید.

همچنین می توانید برای تکمیل استایل تان از کراوات با رنگی متناسب و خنثی استفاده کنید. در بخش اکسسوری هم باید از یک ساعت با بند رسمی و کلاسیک مثل بند استیل استفاده کنید. از اکسسوری های طرح دار و شلوغ به شدت دوری کنید.

تیپ رسمی اداری برای آقایان

در ادامه از یک پیراهن سفید آستین بلند و ساده، کفش‌های مشکی یا قهوه‌ای که با رنگ کمربند و سایر بخش‌های چرمی استایل مثل کیف همخوانی داشته باشد، استفاده کنید.

تیپ رسمی اداری برای خانم‌ها

بعضی از شرکت‌ها برای پرسنل خود فرم اداری خاصی در نظر گرفته‌اند؛ اما اگر شما از مانتو اداری استفاده نمی‌کنید باید در انتخاب لباس خود در محیط رسمی اداره تان دقت کنید. یک شلوار پارچه‌ای خوش فرم و خوش دوخت انتخاب کنید که رنگ آن در طیف مشکی، قهوه‌ای، سرمه‌ای یا طوسی باشد. رنگ انتخابی شما باید با رنگ کت یا مانتو اداری تان همخوانی کامل داشته باشد.

اگر بلوز شما از زیر کت یا مانتو دیده می‌شود، حتما یک بلوز یا شومیز آستین بلند سفید و بدون طرح زیر آن بپوشید.

کفش ساده جلوبسته و پاشنه بلند که به رنگ‌های مشکی، طوسی، موشی و قهوه‌ای نزدیک باشد، تیپ شما را کامل می‌کند. توجه داشته باشید که انتخاب تمامی رنگ ها در هر بخش از استایل باید با سایر بخش ها همخوانی داشته باشد.

هرگز سمت کفش‌های جلوباز نروید! این یک هشدار جدی برای داشتن یک تیپ رسمی مناسب و کلاسیک است.

در انتخاب اکسسوری ها سعی کنید از زیورآلات ظریف و شیک استفاده کنید.

تیپ روزمره اما مناسب محل کار

بیشتر شرکت‌ها و مجموعه‌های خصوصی و غیر دولتی قوانین سفت و سختی برای پوشش کارمندان ندارند. اما این بدین معنی نیست که شما می‌توانید آزادانه هرگونه لباسی که دوست دارید بپوشید.

همواره استایل و نحوه پوشش شما بیان گر ویژگی‌های شخصیتی شماست. در نتیجه باید در انتخاب تیپ اداری روزمره نیز نکاتی را رعایت کنید.

تیپ رسمی اداری برای خانم ها

شما می‌توانید یک شلوار جین یا کتان با رنگ متعارف را انتخاب کنید. اما دوخت این شلوار باید راسته و معمولی باشد. از انتخاب شلوارهای بگی، جذب، زاپ دار و امثال این‌ها به شدت دوری کنید.

تیشرت، پیراهن یا بلوز انتخابی شما می‌تواند در طیف رنگی وسیع تری انتخاب شود. اما همچنان به شما توصیه می‌کنیم که در محیط کاری، حتی محیط کاری غیر رسمی از پوشیدن لباس‌های طرح دار و شلوغ تا حد امکان اجتناب کنید.

در انتخاب اکسسوری‌های دستتان بازتر است. می‌توانید از یک ساعت اسپرت با بند رنگی طبق سلیقه شخصی‌تان استفاده کنید.

کتانی‌های ساده و کلاسیک نیز انتخاب هایی مناسب برای تکمیل تیپ روزمره اداری‌تان است.

تیپ روزمره اداری برای خانم‌ها

از پوشیدن جین های روشن یا تیره ولی با دوخت مناسب و متعارف لذت ببرید! اما این به معنای بیش از حد روزمره پوشیدن نیست. در بسیاری از محیط‌های کاری پوشیدن شلوارهای جین با فرم‌های غیرمعمول یا زاپ دار پذیرفته شده نیست.

برای زیر مانتو شما می‌توانید علاوه بر بلوز یا شومیز از یک تی شرت ساده هم استفاده کنید؛ اما لباس انتخابی شما نباید خیلی کوتاه باشد.

در تکمیل تیپ اداری روزمره تان کفش‌های جلوباز را در کنار کتانی زنانه جای دهید.

برای استفاده از اکسسوری‌ها و زیورآلات آزاد هستید و می‌توانید خلاقانه عمل کنید. اما این باز بدین معنا نیست که شما آزاد هستید هرگونه زیور آلاتی را که مناسب مهمانی و … است را در محیط کاری استفاده کنید.

تیپ اداری رسمی-روزمره

اگر در یک محیط کاملا رسمی کار نمی‌کنید، احتمالا تیپ لباس پوشیدن در محل کار شما، رسمی-روزمره است. این کد در بیشتر شرکت‌ها و محیط‌های کاری نه چندان رسمی کاربرد دارد.

وقتی سبک رسمی-روزمره را برای لباس اداری زنانه و مردانه انتخاب می‌کنید، می‌توانید بخشی از سبک و سلیقه شخصی خودتان را در استایل‌تان بازتاب دهید و البته همچنان کاملا حرفه‌ای به نظر برسید.

پس رنگ و اکسسوری‌های بیشتری به کار ببرید اما با احتیاط!

تیپ روزمره اداری برای آقایان

سبک رسمی و روزمره مردانه

هر پیراهن مردانه‌ای که انتخاب کنید، با هر رنگی پذیرفته شده است. چهارخانه، راه راه یا طرح‌های کلاسیک دیگر را هم می‌توانید به کار ببرید.

اگر از کراوات استفاده می‌کنید، این بار می‌توانید کراوات‌های طرح‌دار مثل راه راه، چهارخانه یا خال خال را انتخاب کنید، اما همچنان طرح‌های عجیب و غریب‌تر روی کراوات، خط قرمز است!

می‌توانید به جای کت و شلوار مردانه از شلوار پارچه‌ای با رنگ‌های خاکی یا مشکی استفاده کنید. آن را می‌توانید با کت اسپرت یا بدون آن بپوشید.

اکسسوری‌های معمول، مثل ساعت مردانه با بند چرم در ترکیب این سبک جای می‌گیرد.

یک کفش رسمی راحت قهوه‌ای یا مشکی را انتخاب کنید یا لوفر بپوشید اما کتانی هرگز!

رسمی-روزمره برای استایل اداری زنانه

به جای مانتو شلوار اداری ست می‌توانید شلوار و مانتوی جدا اما متناسب و هماهنگ بپوشید.

اگر لباس شما از زیر مانتو دیده می‌شود، می‌توانید از بلوز یا شومیز رنگی با طرح‌های کلاسیک راه راه یا چهارخانه استفاده کنید. سراغ رنگ‌ها و طرح‌های روشن بروید.

این بار می‌توانید از زیورآلات بزرگ‌تر با فرم‌های خاص‌تری استفاده کنید اما در استفاده از اکسسوری‌های زیاده‌روی نکنید. روسری و شال‌هایی با طرح‌های ظریف و رنگی در کنار این اکسسوری‌ها، سبک خاص شما را بازتاب می‌دهد.

تیپ روزمره اداری برای خانم ها

کفش‌های راحت‌تر زنانه مانند کفش تخت، لوفر یا پاشنه کوتاه مناسب است. این کفش‌ها می‌توانند رنگی باشند اما مشکی، قرمز قهوه‌ای، طوسی و سرمه‌ای انتخاب‌های بهتری هستند. همچنان پوشیدن کفش جلوباز، پذیرفته نیست!

سخن پایانی

فراموش نکنید که استایل اداری شما هر کدام از سبک‌های بالا که باشد، بخشی از هویت کاری شما را نشان می‌دهد، پس به سادگی از کنار آن عبور نکنید.

برای پیدا کردن بهترین استایل اداری زنانه و مردانه پیش از هرچیز باید به کیفیت لباس‌ و کفش و سایر جزییات توجه داشته باشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *