تهران از “خواب زمستانی” تحمیلی شورای شهر پنجم بیدار شد!

تهران از “خواب زمستانی” تحمیلی شورای شهر پنجم بیدار شد!

چراغ اجرای پروژه‌های کلان عمرانی در سطح شهر، پس از چند سال وقفه، بالاخره توسط مدیریت شهری جدید روشن شد! مجدداً بعداز گذشت حدود ۴سال شاهد تکاپو و تحرک در حوزه فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌وساز با آغاز عملیات اجرای “کلان‌پروژه ادامه یادگار امام” هستیم…
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هفتم دی ماه ۱۴۰۰ رئیس باسابقه شورای اسلامی شهر تهران از ضرورت‌های تکمیل هرچه سریع‌تر پروژه بزرگراه «یادگار امام» گفته و تأکید کرده بود: «پروژه اتوبان یادگار امام یک کلان‌پروژ است و باید هرچه سریعتر بخش‌های دیگر این بزرگراه ساخته شود.»،
پروژه‌ای که سرانجام بعد از گذشت ۸ ماه، کلنگ استارت آن توسط علیرضا زاکانی شهردار پایتخت به زمین خورد! اما ویژگی‌های بزرگراه یادگار امام چیست؟ چرا هرچه سریع‌تر باید تکمیل می‌شد؟

از ۱۰۰ تا یادگار؛ مهم‌ترین شریان غرب تهران چگونه تکمیل شد؟

تکمیل فاز نخست «یادگار امام» تقریباً ۲۰ سال طول کشید! اتوبان ۱۷کیلومتری که خیلی زود عنوان مهم‌ترین شریان شمالی ـ جنوبی غرب تهران را از آن خود کرد. در نخستین طرح‌های توسعه، این بزرگراه «اتوبان اوین» یا جاده ۱۰۰ نامیده شده بود.
به‌‌هرحال درگیری آخرین بخش‌های این مسیر حمل‌ونقل با بافت فرسوده و ریزدانه در مناطق ۹ و ۱۰ مهم‌ترین مانع تکمیل هرچه سریع‌تر این پروژه بود. معاون وقت عمرانی شهرداری تهران می‌گفت تکمیل هر ۱ کیلومتر این پروژه به‌اندازه ۱۰۰ کیلومتر هزینه و زمان نیاز دارد!
احداث بزرگراه یادگار امام در دوره سوم شورای شهر تهران آغاز شد. حدود ۶ کیلومتر از این بزرگراه از خیابان سئول آغاز می‌شود و تا دره فرحزاد در جهت شرقی ـ غربی ادامه می‌یابد و ۱۰ کیلومتر باقی‌مانده آن شمالی ـ جنوبی است. آخرین مرحله از «یادگار امام» منتهی به «پادگان جی» در سال ۹۱ به بهره‌برداری رسید.
بزرگراه یادگار امام به ۳ شاخه تقسیم شده بود و بخشی از آن به‌صورت مستقیم تا بزرگراه تهران ـ قم ادامه می‌یافت، بخش دیگر پس از عبور از پادگان جی و مهرآباد جنوبی به جاده ساوه منتهی می‌شد و بخش سوم به میدان ۹ دی اتصال می‌یافت.
نمایندگان مردم در ششمین شورای اسلامی پایتخت همواره از ضرورت‌های تکمیل بزرگ‌راه یادگار امام گفته‌اند؛ اتوبانی که در صورت تکمیل می‌توانست شمال تهران را به یکی از مهم‌ترین کریدورهای خروجی پایتخت متصل کند: آزادراه تهران ـ ساوه!
با روی کارآمدن شورای پنجم شهر تهران و اصلاح‌طلبان، تکمیل یادگار امام که پایین‌تر از تقاطع خیابان امام خمینی(ره) احداث می‌د اما ادامه آن به‌روی زمین ماند و به‌نوعی رها شد؛ حال بعد از گذشت حدود ۴ سال، تکمیل این پروژه در ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط زاکانی در دومین شنبه‌‌ «امید و افتخار» کلنگ‌زنی شد.

زاکانی کلنگ احداث چه‌چیزی را به زمین زد؟

در همین رابطه مهدی صداقتی؛ مشاور فنی و عمرانی شهرداری تهران در گفت‌وگویی درباره جزئیات پروژه یادگار امام اظهار کرد: پروژه‌ای که شاهد آغاز عملیات اجرایی آن بودیم، شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) است که از میدان شهیدان (جی) آغاز می‌شود و پس از عبور از اراضی پادگان جی در تراز منهای یک (زیرگذر) تا غرب میدان فتح و سپس از طریق بزرگراه فتح تا تقاطع بلوار بهار و نهایتاً بزرگراه شهید بروجردی ادامه می‌یابد.
وی ادامه داد: اتصال بزرگراه یادگار امام(ره) به آزادراه تهران ـ ساوه نتیجه تکمیل و بهره‌برداری از شاخه غربی ادامه این بزرگراه تا میدان فتح، تقاطع بزرگراه فتح با بلوار بهار و در نهایت بلوار بهار و فازهای یک و ۲ بزرگراه شهید بروجردی است و بهره‌برداری از این مسیر پیوسته بزرگراهی در پهنه غربی پایتخت، سبب کاهش ۸٫۵کیلومتری طول سفرهای درون‌شهری می‌شود و ضمن صرفه‌جویی سالانه ۳۱میلیون لیتر بنزین، از انتشار ۱۷هزار تن آلاینده در شهر تهران نیز جلوگیری خواهد کرد.
صداقتی گفت: میدان و پادگان جی نقطه آغاز این پروژه بزرگراهی خواهد بود و شاخه غربی بزرگراه یادگار امام(ره) پس از عبور از اراضی وزارت دفاع و ارتش و نیز سوله‌های وزارت آموزش و پرورش، در غرب میدان فتح به بزرگراه فتح متصل می‌شود و سپس از طریق بلوار بهار به‌سمت جنوب ادامه مسیر می‌دهد. این معبر به‌هم‌پیوسته بزرگراهی در نهایت به پروژه احداث بزرگراه شهید بروجردی می‌رسد تا از طریق این محور در حال احداث در جنوب غرب پایتخت، به بزرگراه آزادگان و آزادراه تهران ـ ساوه دسترسی یابد.
مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بیان کرد: بزرگراه شهید بروجردی به‌عنوان یک پروژه مستقل که تکمیل‌کننده بخشی از شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) است و پیشرفت ۷۷درصدی فاز نخست این پروژه بزرگراهی در جنوب غرب پایتخت را شاهد هستیم. در تلاشیم فاز نخست بزرگراه شهید بروجردی شامل بخش حدفاصل بزرگراه آزادگان تا میدان جانبازان تا پایان سال تحویل شهروندان شود؛ این در حالی است که فاز دوم پروژه که از میدان جانبازان آغاز می‌شود و تا بلوار ۴۵متری بهار ادامه می‌یابد در برنامه اجرایی سال ۱۴۰۲ قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه تکمیل امتداد بزرگراه یادگار امام(ره) و فازهای یک و دو بزرگراه شهید بروجردی نیازمند ۳ سال زمان است، اضافه کرد: بخشی از چشم‌انداز بهره‌برداری از این مسیر به‌هم‌پیوسته بزرگراهی تا پایان سال تحقق می‌یابد، انتهای سال ۱۴۰۲ نیز بخش‌های دیگری از آن زیر بار ترافیک می‌رود.
مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درباره هزینه تکمیل پروژه شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) اظهار کرد: برآورد اولیه اجرای پروژه، یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که البته شامل هزینه‌های لازم برای تملک معارضین نیست.
وی با ابراز اینکه پروژه ادامه یادگار امام(ره) بر اساس طرح جامع حمل‌ونقل شهر تهران اجرایی شده است، درباره تأثیر بهره‌برداری از این پروژه در ساماندهی و کاهش ترافیک گفت: توسعه بزرگراه یادگار امام(ره)، زمینه‌ساز برقراری ارتباط بزرگراهی شمال غرب و جنوب غرب پایتخت است و به این ترتیب پهنه غربی پایتخت همانند آنچه با احداث ادامه بزرگراه امام علی(ع) در پهنه شرقی پایتخت صورت پذیرفته است، شاهد توسعه یک مسیر بزرگراهی ممتد از شمال تا جنوب خواهد بود.

پروژه بزرگراه یادگار امامشهرداری تهران با معارضین ملکی «یادگار امام» چه خواهد کرد؟

یکی از اصلی‌ترین مشکلات تأخیر در تکمیل این پروژه، وجود معارضین خصوصی، دولتی و نظامی است چرا که املاک ساکنین منطقه، وزارت آموزش و پرورش، وزارت دفاع و ارتش در مسیر اجرای پروژه قرار دارند. پیش از این زاکانی درباره اقدامات برای حل مشکل معارضین ملکی پروژه گفته بود: پروژه یادگار امام معارضین ملکی بخش خصوصی دارد که تعیین تکلیف می‌شود و با تأمین منابع این مسیر باز می‌شود.
شهردار تهران عنوان کرده بود که بخش عمده معارضین ملکی پروژه یادگار امام، مرتبط با وزارت دفاع، ارتش جمهوری اسلامی و آموزش و پرورش است که تفاهم با ارتش و آموزش و پرورش صورت می‌گیرد.
مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “آیا مشکل معارضین ملکی حل شده است؟” گفت: معمولاً شیوه کار به این صورت است که پروژه را آغاز می‌کنیم و همزمان مسئله معارضین را هم حل می‌کنیم چرا که اگر منتظر بمانیم تا کل مسائل مربوط به معارضین پیش برود، ممکن است زمان زیادی طول بکشد؛ حل مشکل معارضین ملکی این پروژه نیز در دست انجام است و مذاکرات ادامه دارد.

مقاله مرتبط: سرانه فضای آموزشی پایتخت کمتر از میانگین کشوری/ اختصاص بودجه ۴۵ میلیاردی مدیریت شهری به مدارس

هدیه ۱۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰تومانی شهرداری به تهران!

به گزارش تسنیم، تکمیل پروژه یادگار امام و امتداد آن تا بزرگراه شهید بروجردی قرار است با همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) صورت گیرد و برای اجرای این کلان‌پروژه شهری حدود ۲٫۵ سال زمان درنظر گرفته شده است.
براساس آنچه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران اعلام کرده است، برآورد اولیه که برای هزینه پروژه که با پیمانکار قرارداد بسته شده، یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد است که غیر از هزینه‌های لازم برای تملک است که این هزینه قطعاً اضافه خواهد شد.
چراغ اجرای پروژه‌های کلان عمرانی در سطح شهر، پس از چند سال وقفه، بالاخره توسط مدیریت شهری جدید روشن شده است! مجدداً بعد از گذشت حدود ۴ سال شاهد تکاپو و تحرک در حوزه فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌وساز بسیار عیان و چشمگیر شهر تهران هستیم؛ در واقع تهران، در حال بیدار شدن از آن خواب زمستانی است که با روی کار آمدن شورای پنجمی‌ها رفته بود!
منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط