تغییر شیوه قرعه‌ کشی خودروهای وارداتی

تغییر شیوه قرعه‌ کشی خودروهای وارداتی

عرضه خودرو‌های وارداتی از طریق قرعه‌کشی انجام می‌شود اما این‌بار وزارت صمت با تغییر در شیوه قرعه‌کشی، متقاضیان را در نوبت تخصیص خودرو قرار می‌دهد و به این ترتیب متقاضیان خرید براساس نوبت، خودرو دریافت می‌کنند.
به گزارش حستایل و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس کاربران سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «اصلاح اساسی نحوه قرعه‌کشی و واگذاری خودرو» عنوان کردند که با توجه به نارضایتی مردم از نحوه قرعه‌کشی و واگذاری خودرو، پیشنهاد می‌شود به جای هر بار شرکت دادن کل افراد ثبت‌نام کننده در قرعه‌کشی، هر فرد فقط یک بار در قرعه‌کشی شرکت داده شود و در همان یک بار، اولویت متقاضی خرید خودرو در صف واگذاری مشخص و ثبت شود؛ ‌براین اساس واگذاری از ابتدای صف انجام شده و افرادی که خودرو دریافت نکرده‌اند در اولویت بالاتر مرحله‌ بعدی واگذاری قرار بگیرند. در مرحله بعدی نیز متقاضیان جدید با قرعه‌کشی اولویت‌بندی شده و به انتهای صف مراحل قبلی اضافه شوند. به این ترتیب همه افراد قطعا وقتی نوبتشان فرا برسد خودرو دریافت خواهند کرد و موضوع شانس و موارد دیگر نیز از بین خواهد رفت.
به گزارش فارس، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی روزهای اخیر ثبت‌نام از خریداران خودروهای وارداتی را آغاز کرده است که در این دوره برای تخصیص خودرو به متقاضیان قرعه‌کشی انجام می‌دهد اما برخلاف قرعه‌کشی‌های گذشته، متقاضیان براساس قرعه‌کشی در نوبت قرار می‌گیرند.
بر این اساس شیوه تخصیص خودرو به متقاضیان به این صورت است که پس از پایان مهلت ثبت‌نام در سامانه فروش خودروهای وارداتی، متقاضیان حائز شرایط عمومی مندرج در بخشنامه، پالایش شده و طبق قرعه، فرآیند نوبت‌دهی آنها انجام می‌شود تا نوبت تخصیص خودرو به متقاضیان حائز شرایط مشخص شود.
در هر مرحله از عرضه خودروهای وارداتی، همه متقاضیان حائز شرایط، طی مدت معینی که اعلام می‌شود می‌توانند در سامانه برای خرید خودروهای عرضه‌شده اقدام به ثبت‌نام کنند اما طبیعتاً افرادی که در نوبت بالاتری قرار دارند شانس بیشتری برای انتخاب این خودروها را خواهند داشت و پس از پایان مهلت مذکور، اسامی خریداران قطعی خودروهای عرضه‌شده (به ترتیب نوبت متقاضیان) اعلام می‌شود.

بیشتر بخوانیم: آغاز ثبت نام خودروهای وارداتی از فردا در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

قرعه کشی خودروهای وارداتی


ضمناً در صورتی که خودروی عرضه‌شده، مورد پسند افراد حائز شرایط و در نوبت‌های بالا نباشد، می‌توانند منتظر بمانند و در عرضه‌های بعدی شرکت کنند و نوبت آنها حفظ می‌شود.
به عنوان مثال اگر در اولین مرحله عرضه خودروهای وارداتی، ۲ هزار خودروی چانگان CS55 پلاس عرضه شود، همه متقاضیان حائز شرایط امکان ثبت‌نام برای این خودرو را خواهند داشت اما پس از پایان ثبت‌نام، سامانه طبق نوبت اختصاص‌یافته به افراد، ۲ هزار متقاضی که نوبت بالاتری قرار دارند را به عنوان خریداران قطعی معرفی خواهد کرد.
بنابراین در این دوره از عرضه که البته برای اولین بار در خصوص عرضه خودروهای وارداتی اجرایی می‌شود، شیوه اختصاص خودرو به برندگان قرعه‌کشی تغییر کرده و برندگان در قرعه‌کشی در نوبت دریافت خودرو قرار می‌گیرند.
در رابطه با عرضه خودروهای داخلی نیز که براساس اعلام قبلی وزارت صمت قرار است فردا چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ اطلاعیه آن منتشر شود در شیوه تخصیص خودرو به متقاضیان تغییراتی ایجاد شده است.

بیشتر بخوانیم: عرضه ۵۰۰ هزار خودروی داخلی با قیمت‌ های شورای رقابت از هفته آینده
سخنگوی وزارت صمت در این رابطه گفته است: در این دوره، ثبت نام از متقاضیان خرید خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام می‌شود و در صورتی که تعداد تقاضا بیش از تعداد عرضه باشد، متقاضیان خرید خودرو در فهرست انتظار قرار می‌گیرند و سپس تاریخی برای تحویل خودرو به متقاضی اعلام می‌شود.
به گفته قالیباف، در این دوره عرضه گسترده‌ای خواهیم داشت که عرضه در راستای تحقق وعده وزیر صمت مبنی بر حذف قرعه‌کشی تا پایان سال خواهد بود.

بیشتر بخوانیم: زمان قرعه‌ کشی خودروهای وارداتی تغییر کرد

منبع: فارس

درباره نویسنده

مطالب مرتبط