تصاویر حیرت‌انگیز جیمز وب از بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی

تصاویر حیرت‌انگیز جیمز وب از بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا به عنوان جدیدترین و بزرگ‌ترین تلسکوپ فضایی جهان، تصاویر بسیار زیبا و حیرت‌انگیزی از “مشتری” بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی منتشر کردند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب این عکس‌ها را در ماه ژوئیه گرفت و مناظر بی‌سابقه‌ای از نورهای شمالی و جنوبی مشتری و مه چرخان قطبی را ثبت کرد. لکه قرمز بزرگ مشتری، طوفانی بسیار بزرگی است که زمین را می‌ببلعد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

تصویر منتشر شده توسط ناسا در ۲۲ آگوست ۲۰۲۲ مشتری و نورهای شمالی و جنوبی آن را نشان می‌دهد. این تصویر از ترکیبی از چندین عکس گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب تشکیل شده است. /ناسا

یکی از تصاویر، میدان وسیع دراماتیکی است که حلقه‌های کم نور در اطراف سیاره و همچنین دو قمر کوچک را در پس زمینه درخشانی از کهکشان‌ها نشان می‌دهد.

“ایمکه دی پاتر” ستاره‌شناس از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی گفت: “ما هرگز مشتری را به این شکل ندیده بودیم. همه اینها کاملاً باورنکردنی است و واقعاً انتظار نداشتیم که به این خوبی باشد!

تصویر ترکیبی رنگی کاذب از مشتری

تصویر ترکیبی رنگی کاذب از مشتری که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۲ به دست آمده است. /ناسا

به گفته تیم تحقیقاتی آمریکایی-فرانسوی، تصاویر مادون قرمز به طور مصنوعی در رنگ‌های آبی، سفید، سبز، زرد و نارنجی رنگ‌بندی شده‌اند تا ویژگی‌ها برجسته شود.

“جیمز وب” جانشین ۱۰ میلیارد دلاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای تلسکوپ فضایی هابل در پایان سال گذشته پرتاب شد و از تابستان تاکنون کیهان را در مادون قرمز رصد کرده است. دانشمندان امیدوارند طلوع جهان را با وب ببینند و تمام راه را به زمانی که نخستین ستارگان و کهکشان‌ها در ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش شکل گرفتند، نگاه کنند. این رصدخانه در فاصله ۱ میلیون مایلی (۱٫۶ میلیون کیلومتری) از زمین قرار دارد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط