ایده هایی جهت تزیین اتاق پذیرایی

ایده هایی جهت تزیین اتاق پذیرایی

اتاق نشیمن یکی از مهمترین قسمت های منزل بوده که برای پذیرایی از مهمانان همواره مورد توجه است. به همین دلیل، توجه به دیزاین و دکوراسیون اتاق پذیرایی بسیار اهمیت داشته و شرکت های طراحی دکوراسیونِ زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. طراحی های لوکس و خلاقانه اتاق های پذیرایی یکی از مواردی است که باید با تخصص کافی انجام شود. در تزیین اتاق پذیرایی المان هایی از قبیل چیدمان مبلمان و لوازم، نورپردازی، رنگ دیوارها و پرده ها و همچنین استفاده از لوازم تزیینی اهمیت پیدا می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با ایده های نو و خلاقانه برای تزیین اتاق پذیرایی آشنا کرده تا بتوانید با ایجاد تغییراتی کوچک، محیطی سرشار از آرامش و زیبایی را برای خود و مهمانانتان فراهم کنید.

اتاق پذیرایی


سبک کلاسیک یا مدرن؛ انتخاب با شماست!

پیش از آنکه در جستجوی ایده هایی برای تزیین اتاق پذیرایی باشید، باید سبک مورد علاقه خود را مشخص کنید. سبک کلاسیک و مدرن دو سبکی هستند که برای دکوراسیون خانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اگر طرفدار سبک کلاسیک هستید، بدون تردید انتخاب مبلمان سلطنتی و پرده های والان‌دار بهترین گزینه برای تزیین اتاق پذیرایی می باشند. در مقابل، برای ایجاد فضایی مدرن در اتاق پذیرایی، بهتر است از مبلمان فانتزی و راحتی و همچنین پرده های رنگارنگ استفاده کنید. نوع سبکی که شما برای چیدمان اتاق پذیرایی خود انتخاب می کنید، بر انتخاب فرش، تابلوها، ساعت دیواری، لوازم دکوری و مجسمه های مختلف تاثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانیم: راهنمای چیدمان اتاق پذیرایی

فرش، مبلمان و پرده؛ اصلی ترین المان ها در تزیین اتاق پذیرایی

پرده و مبلمان برای تزیین اتاق پذیرایی

اگر در زمینه طراحی دکوراسیون سر‌رشته داشته باشید متوجه می شوید که تزیین اتاق پذیرایی را می توان با وسایلی مانند مبلمان، فرش و پرده شروع کرد. نوع چیدمان مبلمان تاثیر زیادی بر زیبایی دکوراسیون منزل دارد. طراحان داخلی با آگاهی از اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی، این قسمت را به زیباترین شکل ممکن تزیین می کنند. علاوه بر این، هماهنگی و تناسب میان رنگ های فرش، مبلمان و پرده نیز، دیگر عاملی است که می تواند زیبایی اتاق پذیرایی شما را دوچندان کند. البته باید در نظر داشت که تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک به دلیل محدودیت در فضای موجود، کمی دشوار است؛ اما در اتاق های پذیرایی بزرگ، می توان بدون هیچ محدودیتی دست به انجام تغییرات بزرگ و اساسی زد.

بیشتر بخوانیم: ایده های جذاب برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک
برخلاف بسیاری از افراد که مبلمان، پرده و فرش‌های اتاق پذیرایی را بدون توجه به کنتراست و تطابق رنگ ها انتخاب می کنند، عده ای با حساسیت خاصی به دنبال ست کردن رنگ این سه المان مهم در تزیین اتاق پذیرایی خود بوده و آن را یکی از اصلی ترین راه ها برای تزیین اتاق پذیرایی می دانند.

البته منظور از ست کردن، این نیست که مبلمان دقیقا به رنگ پرده ها باشد، بلکه می توان از رنگ های مکمل و متضاد هم برای جلوه‌ی بیشتر این وسایل در تزیین اتاق پذیرایی استفاده کرد. معمولا بهتر است مبلمان از میان رنگ های خنثی مانند طوسی، سفید، کرم و بژ انتخاب شوند. رنگ پرده نیز می تواند به صورت ترکیبی از این رنگ‌ها باشد. اگر مبلمان شما طرحدار بوده و از ترکیب چند رنگ تولید شده، بهتر است رنگ پرده از میان رنگ‌های اصلی پارچه مبلمان انتخاب شود. افرادی که در جستجوی خلاقیت هستند، رنگ پرده‌ها را متناسب با کوسن های مبلمان انتخاب می کنند.

از کنار دیوارها ساده عبور نکنید!

اصولا بیشترین قسمت هر خانه را دیوارها و سپس پنجره ها تشکیل می دهند. پنجره ها با انتخاب پرده ای متناسب با مبلمان و نوع اتاق، پوشانده می شوند؛ اما چیزی که بدون پوشش می ماند، دیوار است. بسیاری از طراحان با استفاده از سبک مینیمال، دیوارهای ساده و سفید رنگ را برای داشتن فضایی آرام و دلنشین در محیط پذیرایی پیشنهاد می کنند.

در مقابل، توصیه می کنند که دیوارها را با تابلوهایی زیبا و ساده تزیین نمایید. البته برخی افراد رنگ سفید را بی روح دانسته و برای جان بخشیدن به فضای اتاق نشیمن به سراغ رنگ کردن دیوارها می روند. رنگ اتاق پذیرایی باید با وسایل موجود در اتاق پذیرایی هارمونی داشته باشد. برخی کاغذ دیواری و پوسترهای سه بعدی را به رنگ آمیزی دیوارها ترجیح می دهند. به هر حال، دیوارها نقش مهمی در زیبایی فضای اتاق داشته و می توان با یک رنگ ساده، جان تازه ای به اتاق بخشید.


تزیین دیوار پشت تلویزیون؛ تغییری جزئی و در عین حال چشمگیر

اگر قصد دارید با ایجاد تغییرات جزئی در سالن پذیرایی خانه، تنوعی در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید، تزیین دیوار پشت تلویزیون بهترین راه برای شروع تغییرات است. البته این ایده برای کسانی که نمی خواهند هزینه های زیادی را صرف تغییر دکوراسیون اتاق پذیرایی کنند نیز، مناسب می باشد. در سالن های نشیمن، محل قرارگیری تلویزیون بسیار اهمیت داشته و معمولا اولین وسیله ای که در این قسمت از خانه به چشم می آید، همان تلویزیون است. برای تزیین دیوار پشت تلویزیون اغلب از کاغذهای دیواری که با کاغذ دیواری قسمت های دیگر خانه متفاوت است، استفاده می کنند.

دیوار پشت تلویزیون


همچنین، استفاده از پانل های چوبی در این دیوارها نیز برای تزیین اتاق پذیرایی رایج است. البته بسیاری از افراد متناسب با سلیقه خود دیوارهای پشت تلویزیون را نقاشی می کنند. علاوه بر این، بشقاب های دیوارکوب با رنگ های متنوع نیز از جمله وسایلی هستند که می توان آنها را در دیوار پشت تلویزیون نصب کرد. بعلاوه، نصب تابلوهای متنوع، آیینه کاری در دیوار پشت تلویزیون و نورپردازی های مخفی می توانند ایده های جذاب و چشمگیری برای این قسمت از سالن پذیرایی باشند.

زیبایی بی نهایت سالن های پذیرایی با نورپردازی ایده‌آل

نورپردازی اتاق پذیرایی

در هر قسمت از خانه، نورپردازی مناسب می تواند به جلوه‌ی بیشتر لوازم منزل کمک کند. در اتاق پذیرایی نیز، نورپردازی قسمت مهمی از تزیین اتاق پذیرایی بوده و به درخشش نمای پرده ها و مبلمان منجر می شود.

در نورپردازی محیط باید به ارتفاع سقف، رنگ دیوارها و جنس کفپوش توجه نمود.

در سال های اخیر، نورپردازی مخفی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کناف کاری سقف پذیرایی، یکی از راه های نورپردازی ایده‌آل در نظر گرفته شده است. همچنین، مدل های مختلف آباژور، لوستر و چراغ های دیوارکوب برای نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرند.
در نورپردازی اتاق پذیرایی باید به این نکته توجه نمود که استفاده از نورهای تند باعث خستگی چشم افراد می شود. اگر از نورهای شدید در محیط استفاده شود، سایه ها نیز تیره‌تر خواهند شد. در نتیجه، هیچ تعادلی بین فضاهای روشن و تیره وجود ندارد. اما در مقابل، نور ملایم می تواند همه قسمت های اتاق پذیرایی را روشن نشان دهد.

نور اصلی و مکمل دو نوع نورپردازی هستند که بیشتر در منازل استفاده می شوند. نور اصلی همان نوری است که در حالت عادی خانه را روشن می کند. نور مکمل نیز به نوری گفته می شود که در زمان ورود مهمانان، برای درخشش بیشتر محیط، روشن می شوند. در نورپردازی اتاق پذیرایی باید به یاد داشته باشید که استفاده از نور ملایم بهترین گزینه است.

استفاده از دکوری ها و ظروف لوکس

استفاده از دکوری ها

یکی از ناب ترین ایده ها برای تزیین اتاق پذیرایی، استفاده از لوازم دکوری و مجسمه های شیک است. معمولا بهترین مکان برای قرار دادن این لوازم دکوری، میز جلومبلی می باشد. استفاده از شمع های تزیینی در ابعاد مختلف، تابلوهای فانتزی، قاب عکس کوچک، ظروف لوکس، گل و گیاه، گلدان های تزیینی و مجسمه های جذاب می توانند زیبایی فضای اتاق پذیرایی را بیشتر کنند. حتی قرار دادن کتاب و مجلات خواندنی بر روی میز نیز می تواند چشمگیر و جالب باشد. البته بسیاری از افراد به ساعت های ایستاده و مجسمه های بزرگ نیز علاقه داشته و از این لوازم برای تزیین اتاق پذیرایی خود استفاده می کنند.
اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی شما به سبک کلاسیک چیده شده است، انتخاب مجسمه های کلاسیک با مبلمان و سایر وسایل اتاق نشیمن، هماهنگی بیشتری خواهد داشت. در تزیین اتاق پذیرایی به کمک مجسمه، نوع مجسمه بسیار اهمیت دارد. بطور مثال، اغلب افرادی که به سبک کلاسیک علاقه دارند، مجسمه های مکتب رئالیسم را می پسندند. علاوه بر این، مجسمه های چوبی و سنگی نیز طرفداران خاص خود را دارند.

سخن پایانی
در این مقاله روش هایی را برای تزیین اتاق پذیرایی شرح دادیم. همانطور که گفته شد، انتخاب وسایل درست می تواند به زیبایی محیط اتاق نشیمن کمک بسیاری کند. بعلاوه، نوع چیدمان وسایل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از طراحان دکوراسیون با توجه به کوچکترین جزئیات، تغییرات چشمگیری در محیط خانه ایجاد می کنند. بطور مثال، با انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی می توان به محیط جلوه ای خاص بخشید و رنگ سایر وسایل را نیز با آن هماهنگ کرد. به هر حال، رنگ سفید همیشه در انتخاب پرده و مبلمان حرف اول را می ‌زند.


در تزیین اتاق پذیرایی با ترکیب عناصر مدرن و سنتی، می توان فضای اتاق پذیرایی را به محیطی امن و آرام تبدیل نمود. البته انتخاب نوع وسایل به سبک مورد علاقه فرد بستگی دارد. بسیاری از افراد سبک مینیمال را در عین سادگی، زیبا می بینند و بسیاری دیگر، سبک کلاسیک را به عنوان سبک دلخواه خود انتخاب می کنند. یکی از وسایلی که می تواند تغییر زیادی در فضای خانه ایجاد کند، مجسمه است. به یاد داشته باشید که مجسمه ها، روحیات شما را بازتاب می کنند، پس در انتخاب آنها دقت کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط