تامین داروی خوراکی بیماران تالاسمی تا اردیبهشت سال آینده

تامین داروی خوراکی بیماران تالاسمی تا اردیبهشت سال آینده

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در شرایط تحریم تامین داروی بیماران تالاسمی علاوه بر تولیدات داخلی از سه مسیر دیپلماسی، شرکت های خوش نام وارداتی و سازمان بهداشت جهانی، پیگیری می شود، گفت: ۲۴ هزار جعبه ۳۰ عددی داروی جیدنیو وارد شده است که به زودی از گمرک ترخیص و نیاز کشور را تا اردیبهشت سال آینده برآورده خواهد کرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، محمد پیکان پور در گفت و گو با ایفدانا اظهار کرد: سازمان غذا و دارو برنامه ریزی های لازم به منظور تامین داروهای دسفرال و جیدنیو را تا پایان سال ۱۴۰۲ انجام داده تا نوسانات تامین این نوع از داروها به حداقل برسد.

بیشتر بخوانیم: ابهام در واریز سود سهام عدالت تا نیمه دی/ سود ۳۱ شرکت هنوز وصول نشده است

وی با اشاره به تاثیر تحریم ها در روند تامین داروی بیماران خاص، عنوان کرد: تحریم ها و کوتاهی شرکت خارجی تولیدکننده در عمل به تعهداتش، تامین داروهای تالاسمی را با مشکلاتی مواجه کرده، که در جلسه ای نیز با سازمان بهداشت جهانی (WHO) این سازمان قول همکاری برای تسهیل تامین داروهای بیماران تالاسمی داده است.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو افزود: تامین ماده اولیه تولید دفروکسامین با پیگیری دیپلماسی اخیر با کشور آلمان توسط وزارت خارجه و سفیر ایران در این کشور انجام و تلاش شد تا مشکلات تامین مواد اولیه تولید داروی بیماران تالاسمی رفع شود.
وی تصریح کرد: مواد اولیه تولید یک سال داروی تزریقی بیماران تالاسمی حدود ۷ تن است که پیگیری تامین حدود ۱۰ تن مواد اولیه از شرکت آلمانی در دستور کار است.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: با تعدادی از شرکت های واردکننده ای که کارنامه موفقی در واردات اقلام تحریمی داشته اند نیز همکاری هایی صورت گرفته تا مسیر تامین سریعتر طی شود.

بیشتر بخوانیم: جزئیات تازه از طرح کالابرگ الکترونیک

پیکان پور با اشاره به قول بانک مرکزی مبنی بر تخصیص خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری ارز مرغوب با منشا اروپا به منظور تامین داروی بیماران تالاسمی و سایر بیماران خاص، افزود: در سال جاری واردات داروی دفروکسامین (دسفرال) نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته، اما هنوز به حد کفایت نرسیده است.

منبع: فارس

درباره نویسنده

مطالب مرتبط