واتس‌اپ: بریتانیا را ترک می‌کنیم

واتس‌اپ: بریتانیا را ترک می‌کنیم

واتس‌اپ: به‌جای ضعیف‌کردن رمزگذاری سرتاسری خود به‌خاطر لایحه ایمنی آنلاین، بریتانیا را ترک می‌کنیم
بریتانیا با لایحه ایمنی آنلاین که احتمالاً اواخر امسال تصویب می‌شود، از برنامه‌های پیام‌رسان می‌خواهد برای جلوگیری از کودک آزاری، رمزگذاری خود را تضعیف کنند.

رئیس واتس‌اپ اعلام کرد که اگر این برنامه پیام‌رسان مجبور شود تا با وجود لایحه ایمنی آنلاین (Online Safety Bill) آینده، استانداردهای رمزگذاری خود در بریتانیا را تضعیف کند، این کشور را ترک خواهد کرد.
«ویل کاتکارت»، رئیس واتس‌اپ اخیراً در این رابطه با خبرنگاران صحبت کرد و از این قانون به عنوان نگران‌کننده‌ترین مجموعه مقررات آنلاین در دنیای غرب انتقاد کرد. به گزارش گاردین، او به خبرنگاران گفت:
«واقعیت این است که کاربران ما در سراسر جهان خواهان امنیت هستند. ۹۸ درصد از کاربران ما خارج از بریتانیا هستند. آن‌ها نمی‌خواهند ما امنیت محصول خود را کاهش دهیم و و انتخاب عجیبی برای ما خواهد بود که امنیت محصول را به‌گونه‌ای کاهش دهیم که بر آن ۹۸ درصد از کاربران تأثیر بگذارد.»

رئیس واتساپ در حالی اظهارات خود را بیان کرده که سیگنال، دیگر برنامه پیام رسان نیز اخیراً به موضوع مشابهی اشاره کرده بود. «مردیث ویتاکر»، رئیس سیگنال ماه گذشته گفت که این شرکت «به جای اینکه اعتماد کاربران خود به عنوان یک وسیله ارتباطی واقعاً خصوصی را تضعیف کند، بدون شک از بریتانیا دور خواهد شد.»

بیشتر بخوانیم: قابلیت تصویر در تصویر برای تماس‌های ویدیویی در واتس اپ در نسخه iOS

انتقاد واتس‌اپ و سیگنال از لایحه ایمنی آنلاین

انتقاد واتس‌اپ و سیگنال از لایحه ایمنی آنلاین

ویتاکر و کاتکارت به ماده‌ای از لایحه ایمنی آنلاین واکنش نشان داده‌اند که شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا از یک «فناوری معتبر» برای اسکن پیام‌های کاربران به‌منظور جلوگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان یا CSAM استفاده کنند. در این لایحه نحوه اجرای این اسکن‌ها بیان نشده، اما محققان امنیتی می‌گویند که ارائه آن‌ها بدون نقض ویژگی رمزگذاری سرتاسری غیرممکن است. البته موافقان لایحه، این موضوع را تکذیب می‌کنند.
اپل نیز در سال ۲۰۲۱ از برنامه‌های خود برای اسکن پیام‌های کاربران به‌منظور مبارزه با کودک آزاری یا CSAM رونمایی کرده بود، اما سال بعد پس از انتقادات فراوان از سوی جامعه امنیتی، مجبور شد تا این پروژه را کنار بگذارد. انتظار می‌رود تا لایحه اشاره شده در این گزارش اواخر سال جاری تصویب شود.

منبع: دیجیاتو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط