بررسی آسیب‌های وارده به مراکز درمانی پس از سیل اخیر

بررسی آسیب‌های وارده به مراکز درمانی پس از سیل اخیر

مهرزاد اکبرپور روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره اقدامات سازمان تأمین اجتماعی در پی بارش‌های اخیر و وقوع سیلاب اظهارداشت: در پی بارش‌های اخیر و وقوع سیلاب‌های متعدد در اقصی نقاط کشور “دبیرخانه کمیته مرکزی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل” اقدامات مهمی از قبیل بررسی وضعیت سیلاب در نقاط مختلف ایران از طریق رصد گزارشات هواشناسی، سایر مبادی ذیربط و واحدهای استانی و اجرائی سازمان در سطح کشور را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: بررسی مشکلات و آسیب‌های وارده به واحدهای اجرایی در سطح کشور (از جمله مراکز درمانی و شعب سازمان تامین اجتماعی) از طریق گزارش‌گیری و تماس مستمر با نمایندگان استانی و ارائه راهکارهای لازم جهت برطرف‌سازی مشکلات و آسیب‌های احتمالی و جمع‌بندی و انعکاس گزارشات واصله به مبادی ذیربط سازمانی (حسب نیاز) به منظور انجام اقدامات لازم نیز از دیگر محورهای انجام شده به همت سازمان تامین اجتماعی در این دوره است.

اکبرپور ادامه داد: مطابق با گزارشات واصله از ادارات کل و مدیریت درمان استان‌ها، اقداماتی از جمله رصد تاثیرات حادثه بر واحدهای اجرایی در سطح استان، رفع سریع آسیب‌های تاثیرگذار بر ارائه خدمات سازمان، آماده‌باش واحدهای درمانی در کلیه استان‌ها به ویژه مناطق درگیر سیلاب، پذیرش مصدومین احتمالی حادثه و اقدامات پیشگیرانه (همچون جلوگیری از ورود و خسارت ناشی از ورود آب، کنترل اختلال در شبکه برق، مراقبت از اسناد ومدارک و کلیه تجهیزات آسیب‌پذیر، آبگرفتگی‌ها و کنترل عایق‌بندی) نیز مدنظر سازمان قرار گرفت.

وی با تاکید بر ضرورت اقدامات احتیاطی گفت: اقدامات احتیاطی و آمادگی در برابر خسارات و آسیب‌های تبعی نظیر انسداد مسیرهای ورودی آب به ساختمان و محوطه، تعبیه مسیرهای تخلیه آب، استفاده از پمپ‌های کف‌کش، پیگیری و طرح انجام تعهدات و مساعدت‌های قانونی برای بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان نیز از اهم اقدامات انجام شده در این رابطه است.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به احتمال بارش‌ در آینده در برخی مناطق و همچنین ادامه تاثیرات احتمالی حادثه نیز تمامی اقدامات لازم تا تثبیت وضعیت، در دستورکار کلیه واحدهای سازمانی قرار گرفته است.

مدیرکل هماهنگی امور استان‌های سازمان تأمین اجتماعی همچنین از تشکیل یک کمیته مرکزی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سازمان تأمین اجتماعی به ریاست معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها خبر داد.

به گزارش ایرنا، ارتقای آمادگی و توان مقابله با سوانح و تهدیدها و پیشگیری و کاهش خسارات این سوانح و تهدیدها از وظایف اصلی کمیته مرکزی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل به شمار می‌رود.

بارش های موسمی مردادماه ۲۴ استان را تحت تاثیر قرار داد و باعث تخریب راه های مواصلاتی در برخی استان ها شد؛ پیش از ورود این سامانه بارشی به کشور هشدارهای لازم به مردم داده شد و ستادهای مدیریت بحران در استان ها به حالت آماده باش درآمدند.

با آغاز این بارش ها، دستگاههای امدادی و نیروهای مردمی به همراه مسئولان کار امدادرسانی به مردم در مناطق سیلزده را آغاز کردند و این روند همچنان ادامه دارد. استانداران و فرمانداران نیز با حضور میدانی در مناطق سیل‌زده از نزدیک بر روند امدادرسانی ها نظارت دارند.

بر اساس اعلام رئیس جمعیت هلال احمر تا روز ۱۲ مرداد شمار هموطنان جانباخته در سیلاب های اخیر بر اساس آخرین آمار به ۹۳ تن رسیده است؛ تعداد هموطنان مفقود شده در این سیلاب ها نیز ۶ نفر است.

سیلاب های ناشی از پدیده مانسون از تاریخ اول مرداد آغاز شده و همچنان ادامه دارد؛ در این سیلاب ۲۴ استان کشور آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی هرمزگان، همدان و یزد درگیر شده است.

منبع: ایرنا

درباره نویسنده

مطالب مرتبط