معرفی انواع پرده آشپزخانه

معرفی انواع پرده آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی دکوراسیون منزل دارد. به همین خاطر، باید تمامی عناصری که برای آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند، از هر نظر با هم همخوانی داشته باشند. پرده یکی از عناصر مهم در آشپزخانه محسوب می شود. زیبایی پرده در کنار همخوانی آن با دیگر اجزای آشپزخانه، بسیار حائز اهمیت است. اما فارغ از این موضوع، لازم است که برای تکمیل طراحی داخلی منزل ابتدا در مورد انواع پرده آشپزخانه اطلاعات کسب کنید. چرا که هر یک از پرده های موجود در بازار کشور ایران دارای مدل های متنوعی اند و می توانند برای سبک خاصی از منازل مورد استفاده قرار گیرند.
با توجه به اهمیت اطلاع از انواع پرده آشپزخانه، در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد انواع پرده آشپزخانه و ویژگی های هر کدام صحبت کنید. بنابراین، اگر میان انتخاب انواع پرده آشپزخانه مردد هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

پرده آشپزخانه

آشنایی با انواع پرده آشپزخانه

وجود یک پنجره در آشپزخانه مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد. ورود نور به داخل آشپزخانه در طول روز، حس و حال خوبی به فضای آشپزخانه می دهد. به همین خاطر، اکثر خانه های لوکس و خاص دارای حداقل یک پنجره در آشپزخانه خودشان می باشند. اگر شما هم در آشپزخانه خودتان پنجره دارید، از وجود آن لذت ببرید. اما فراموش نکنید که برای کنترل نور داخل آشپزخانه و حفظ زیبایی بیشتر آشپزخانه، نیاز به خرید پرده مناسب آشپزخانه نیز دارید.
در حال حاضر، امکان خرید انواع پرده آشپزخانه برای سبک های مختلف طراحی داخلی منازل وجود دارد. بنابراین، در صورتی که علاقه مند به خرید یک پرده خاص برای آشپزخانه خودتان می باشید، می توانید ابتدا با انواع مدل های پرده¬ مناسب آشپزخانه را بشناسید و سپس بر اساس سلیقه و سبک مدل طراحی داخلی منزل خودتان، اقدام به خرید انواع پرده های آشپزخانه کنید.
با توجه به اهمیت اطلاع از انواع پرده آشپزخانه، در ادامه به چند نمونه از انواع پرده آشپزخانه موجود در بازار اشاره می کنیم. شما می توانید بر اساس سلیقه، نظر و بودجه ای که دارید، هر یک از انواع این پرده ها را انتخاب کنید.


پرده کرکره ای

پرده کرکره ای یکی از انواع پرده های مناسب آشپزخانه است. از قدیم تا به امروز این پرده ها برای منازل مورد استفاده قرار می گیرند. این روزها نیز بسیاری از مردم علاقه مند به استفاده از پرده های کرکره ای هستند. پرده های کرکره ای با سبک های مدرن منازل امروزی جور می شوند و می توانند زیبایی آشپزخانه ها را چندین برابر کنند.
اگر به دنبال یک سبک خاص برای پرده مناسب آشپزخانه هستید، پرده کرکره ای گزینه خوبی برای شماست. این پرده در طرح های متنوعی و با رنگ بندی های خاصی به فروش می روند. بنابراین، می توان آن ها را بسته به سبک آشپزخانه انتخاب کرد.

پرده کرکره ای


بیشتر بخوانیم: در مقالات قبلی درباره چیدمان آشپرخانه صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم، حتما از اینجا مطالعه کنید.

پرده شید یا زبرا

پرده شید یکی از انواع پرده های آشپزخانه است که می تواند با سبک خاصی که دارد، برای انواع آشپزخانه ها مناسب باشد. این روزها بسیاری از آشپزخانه ها با پرده های شید طراحی می شوند. چرا که این پرده ها فضای کمتری را اشغال می کنند. از طرفی به دلیل سادگی پرده های شید، به راحتی می توان آن ها را با هر سبک طراحی داخلی همخوانی داد.
پرده شید که با نام زبرا نیز شناخته می شود دارای تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ است. این پرده ها به صورت بالارونده حرکت می کنند و معمولا به صورت سایه و روشن طراحی می شوند. بنابراین، می توان با کمک این پرده ها نور ورودی داخل آشپزخانه را کنترل کرد.
پرده زبرا آشپزخانه می توانند با طرح های زیادی در منازل مورد استفاده قرار گیرند. طرح های رومی، طرح های چوبی و پارچه ای، از جمله انواع پرده شید مناسب برای آشپزخانه هستند که می توانند بسته به سبک و مدل طراحی داخلی آشپزخانه ها، انتخاب شوند.

پرده شید یا زبرا

پرده حریر آشپزخانه

یکی دیگر از انواع پرده آشپزخانه، پرده حریر است. پرده های حریر که عمدتا برای سالن های پذیرایی و یا اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند زیبایی فوق العاده ای به طراحی داخلی آشپزخانه بدهند. به همین خاطر، اگر به دنبال خرید یک پرده مناسب آشپزخانه لوکس هستید، پرده حریر گزینه خوبی برای شماست. به خصوص اینکه این پرده ها نیز در رنگ بندی های خاص و متنوعی تولید می شوند.
پرده حریر آشپزخانه می تواند با یک بخش اضافه با نام رویه در آشپزخانه نصب شود. این بخش یا از جنس ساتن و یا از جنس مخمل بوده و عمدتا طرح دار و یا با رنگ متفاوت از حریر است. اما در صورتی که نیاز داشته باشید تا طراحی داخلی آشپزخانه را خیلی شلوغ نکنید، می توانید اقدام به خرید پرده حریر ساده برای آشپزخانه کنید. خود پرده حریرهایی که برای آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

پرده حریر آشپزخانه

  1. پرده حریر آشپزخانه کوتاه
    پرده حریر آشپزخانه مدل کوتاه برای پنجره های کوتاه آشپزخانه ها مناسب هستند. امروزه اکثر آشپزخانه دارای پنجره کوتاه هستند. به همین خاطر، نصب پرده حریر آشپزخانه مدل کوتاه می تواند برای اکثر آشپزخانه ها گزینه مناسبی باشد.
  2. پرده حریر آشپزخانه بلند
    پرده حریر آشپزخانه بلند یکی دیگر از انواع پرده های حریر آشپزخانه است. این نوع پرده حریر برای آشپزخانه هایی قابل نصب است که دارای پنجره های بلند و عمودی دارند. پرده حریر آشپزخانه بلند بهتر است که به همراه ساتن یا رویه مخملی نصب شود تا زیبایی آشپزخانه را چندین برابر کند.

بیشتر بخوانیم: ایده های تزیین اپن آشپزخانه

پرده آشپزخانه توری

یکی دیگر از انواع پرده برای آشپزخانه، پرده آشپزخانه توری است. این نوع پرده در کنار زیبایی منحصر به فردی که دارد، امکان ورود بخشی از نور را به داخل آشپزخانه می دهد. بنابراین، اگر به دنبال یک پرده نازک و خاص برای آشپزخانه هستید، این نوع پرده گزینه خوبی برای شما محسوب می شود.
پرده های آشپزخانه توری در رنگ بندی های مختلفی تولید می شوند. می توان پشت این پرده ها را حریر کار کرد تا زیبایی پرده افزایش پیدا کند. اما در صورتی که مشتری فقط نیاز به خرید پرده برای آشپزخانه با مدل توری داشته باشد، می توان بدون حریر آن را مورد استفاده قرار داد.


پرده آشپزخانه چین دار

یکی دیگر از انواع پرده آشپزخانه موجود در بازار که با جنس پارچه های مختلف و سبک طراحی های متنوعی نیز تولید می شود، پرده آشپزخانه چین دار است. معمولا بخش بالایی این پرده با یک پارچه متفاوت به صورت چین دار طراحی می شوند. اما بخش پایینی پرده مناسب آشپزخانه ساده بوده و با پارچه های ساده تر طراحی می شود.
پرده آشپزخانه چین دار جزء پرده های آشپزخانه لوکس و خاص برای آشپزخانه های شماست. اگر به دنبال اجرای پرده حریر یا توری هستید، می توانید آپشن پرده توری را نیز به پرده برای آشپزخانه خود اضافه کنید. به خصوص اگر قرار است از پارچه های ساده برای طراحی پرده آشپزخانه خود استفاده کنید.

کدام نوع پرده برای آشپزخانه من مناسب تر است؟

کدام نوع پرده برای آشپزخانه من مناسب تر است

حال که با انواع پرده برای آشپزخانه آشنایی پیدا کردید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که کدام نوع از پرده برای آشپزخانه من مناسب تر است؟ واقعیت این است که هر یک از انواع پرده های آشپزخانه زیبایی خاص خودشان را دارند. اما شما باید بر اساس سبک داخلی منزل خودتان، یکی از انواع این پرده ها را انتخاب کنید و از نصب آن روی پنجره آشپزخانه خود لذت ببرید. در ادامه به چند نکته کلیدی برای انتخاب پرده برای آشپزخانه های خاص اشاره می کنیم. با توجه به این نکات و انواع پرده های معرفی شده برای آشپزخانه، می توانید انتخاب درست تری داشته باشید.


پرده مناسب آشپزخانه های کوچک

پرده برای آشپزخانه های کوچک، باید با روش خاص خودش خریداری شود. پرده های زبرا به دلیل اینکه فضای کمتری را اشغال می کنند، می توانند گزینه خوبی برای آشپزخانه های کوچک باشند. پرده هایی که رنگ روشن دارند، فضای آشپزخانه را بزرگ تر نشان می دهند. بنابراین، برای خرید پرده برای آشپزخانه های کوچک، می بایست به دنبال پرده های جمع و جور با رنگ روشن باشید.

بیشتر بخوانیم: راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه


پرده مناسب آشپزخانه های بزرگ

پرده مناسب آشپزخانه های بزرگ می تواند با رنگ بندی خاص و طراحی منحصر به فردی انتخاب شود. شما می توانید پرده های چین دار، حریر و توری را برای آشپزخانه های بزرگ خود انتخاب کنید. اما اگر باز هم به استفاده از فضای بهینه در آشپزخانه خود اهمیت می دهید، پرده زبرا و شید گزینه خوبی برای آشپزخانه شما محسوب می شود. برای انتخاب رنگ پرده مناسب آشپزخانه های بزرگ، دستتان بازتر است. شما می توانید از ترکیب رنگ های تیره روشن برای تکمیل زیبایی منزل خودتان استفاده کنید.

پرده مناسب آشپزخانه های کم نور

آشپزخانه های کم نور نباید با پرده های ضخیم کم نورتر شوند. اگر قرار است برای پنجره آشپزخانه کم نور از پرده استفاده کنید، پرده های شید با رنگ روشن و یا پرده های توری گزینه خوبی هستند. پس با بررسی انواع پرده آشپزخانه مدل شید، بهترین پرده را برای آشپزخانه های کم نور خود انتخاب کنید.


پرده مناسب آشپزخانه های پر نور

پرده مناسب آشپزخانه های پر نور

برای انتخاب پرده برای آشپزخانه های پرنور، دستتان بازتر است. می توانید انواع پرده آشپزخانه ذکر شده را انتخاب کنید و از زیبایی این پرده ها لذت ببرید.


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع پرده آشپزخانه آشنا کنیم. هر یک از انواع پرده آشپزخانه می توانند زیبایی فوق العاده ای داشته باشند. اما تفاوت هایی که میان این پرده ها وجود دارد، ایجاب می کند تا با دقت بیشتری هر یک از آن ها را انتخاب کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط