راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین اتاق‌های خانه است. بنابراین طبیعی است که هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کمی احساس ناراحتی کنید. با در نظر گرفتن عواملی مانند اندازه آشپزخانه، منابع روشنایی و زیبایی کلی که می خواهید ایجاد کنید، می توانید انتخاب رنگ را به آنچه که ترجیح می دهید محدود کنید.
کابینت های آشپزخانه هم به کاربردی بودن و هم زیبایی ظاهری آشپزخانه شما اضافه می کنند. در واقع تفاوتی نمی کند که شما آشپزخانه مدرن یا سنتی داشته باشید. در هر صورت انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه از جمله اقداماتی است که می تواند تغییری قابل توجه در محیط آشپزخانه به وجود آورد.

نکات مهم برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت می تواند آشپزخانه را به محیط مورد علاقه شما در منزل تبدیل کند. برای اینکه بتوانید رنگ مناسب کابینت آشپزخانه را انتخاب کنید، بهتر است چند نکته مهم را مدنظر قرار دهید.
رنگ های کابینت را بر اساس طراحی آشپزخانه خود انتخاب کنید
اگر دکوراسیون سنتی را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده اید، می توانید از کابینت های شیکر در رنگ های سبک کلاسیک مثل کرم و سفید یا رنگ های غنی استفاده کنید. رنگ های غنی می توانند بافت طبیعی کابینت چوبی را به خوبی نشان دهند.
اگر آشپزخانه خود را به تازگی بازسازی کرده و نصب کابینت‌های ملامینه براق را انجام داده اید، رنگ‌های آبی تیره، قرمز پررنگ یا زرد آفتابی می تواند رنگ مناسب کابینت آشپزخانه باشد. همان طور که متوجه شدید انتخاب رنگ کابینت بهتر است بر مبنای نوع طراحی و دکوراسیون باشد.

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه با توجه به اندازه و نور آشپزخانه

رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند، در حالی که رنگ‌های روشن باعث می‌شوند فضا بازتر و گسترده‌تر به نظر برسد. این مسئله انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را حائز اهمیت می کند.
رنگ های تیره زمانی می توانند رنگ کابینت شما باشند که شما نور کافی در آشپزخانه خود داشته باشید. البته یک پنجره بزرگ که اجازه می دهد نور طبیعی زیادی به داخل آشپزخانه وارد شود، نیز می تواند ایده مناسبی باشد. برای محیط های تنگ و کوچک بهتر است رنگ های روشن تر را برای کابینت انتخاب کنید تا یک آشپزخانه کوچک بزرگتر به نظر برسد. رنگ های کرم و سفید معمولاً انتخاب‌های خوبی هستند، اما هر رنگ کم‌رنگی مانند زرد کره ای و سبز مریم گلی نیز می تواند ایده مناسبی برای کابینت باشد.

از طرف دیگر، اگر آشپزخانه ای بزرگ با جزیره ای گسترده و میز گرانیتی صاف دارید، می توانید برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه از رنگ های تیره یا روشن استفاده کنید. این به این دلیل است که فضای وسیع‌تر می‌تواند رنگ‌ها و انتخاب‌های مختلف طراحی را تجربه کند.

بیشتر بخوانیم: ۱۲ نکته مهم در چیدمان آشپزخانه

رنگ مناسب کابینت آشپزخانه با توجه به سایر عناصر

پیش از انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه بهتر است ابتدا تصوری از محیط آشپزخانه داشته باشید. استفاده از رنگ های متضاد در دکوراسیون آشپزخانه می تواند محیط جذابی را به وجود آورد. به عنوان مثال یک میز مرمری سیاه در مقابل کابینت‌های سفید یا یک میز بتنی در برابر یک جزیره آبی تخته سنگی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای دیزاین باشد. مسلماً این نوع طراحی به یک آشپزخانه کاملاً سفید ترجیح داده می شود.
اگر قبلاً رنگ کابینت آشپزخانه را انتخاب کرده اید، بهتر است ببینید که چگونه در برابر سبک‌ها و بافت‌های مختلف قرار می‌گیرد. طراحان داخلی برای الهام گرفتن و انتخاب رنگ مناسب، به چرخه رنگ توجه می کنند.

رنگ مناسب کابینت آشپزخانه با توجه به سایر عناصر

کابینت های آشپزخانه را با رنگ دیوار خود هماهنگ کنید

اگر رنگ دیوار فعلی شما قرار است بعد از انتخاب رنگ کابینت همچنان حفظ شود، بهتر است مطمئن شوید که رنگ کابینت و انتخاب های دیگر شما به خوبی با آن جفت می شوند. زمانی که رنگ های خنثی همچون خاکستری، کرم و … را برای دیوار انتخاب می کنید، می توانید اغلب رنگ ها را برای کابینت انتخاب کنید.
اگر دیوارها را مجدداً رنگ آمیزی می کنید، انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه شما به این بستگی دارد که چه مقدار از دیوار از اطراف کابینت ها بیرون می آید. این فرصتی است که به شما اجازه می دهد از رنگ روشن مانند زرد یا سبز لیمویی برای رنگ‌های سرگرم‌کننده، به خصوص رنگ کابینت روشن یا خنثی استفاده کنید.

حال و هوای مناسب را در آشپزخانه خود منعکس کنید

آیا آشپزخانه ای می خواهید که خانواده و دوستان را به گپ زدن در هنگام آماده شدن غذا دعوت کند؟ یا می خواهید دیزاین شما نشان دهنده تسلط یک سرآشپز حرفه ای باشد؟
انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه می تواند حال و هوای آشپزخانه را آن طور که شما مایل هستید، نشان دهد. فقط کافی است رنگ های مناسب حال و هوای خود را انتخاب کنید. با توجه به اینکه کابینت ها فضای بصری زیادی را اشغال می کنند، انتخاب رنگ آن ها نیز اهمیت زیادی دارد.
هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه, ارزش فروش مجدد را در نظر بگیرید
سرمایه گذاری در بازسازی آشپزخانه جدید هزینه زیادی دارد. اگر در خانه همیشگی خود زندگی می کنید، احتمالاً به دنبال فروش در آینده نزدیک نیستید. در این صورت، می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید رنگ‌های کابینت آشپزخانه خود را تغییر دهید. اما اگر احتمالاً در چند سال آینده خانه خود را به بازار عرضه خواهید کرد، باید پیش بینی کنید که خریداران در آشپزخانه چه رنگی را بیشتر می پسندند.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه شما می تواند رنگ های خنثی مانند سفید، کرم و خاکستری باشد. این کار باعث ایجاد یک بوم خالی در محیط آشپزخانه می شود. در نتیجه خریداران می توانند خود را در این فضا تصور کنند. البته شما هنوز هم می‌توانید رنگی را که می‌خواهید به روش‌های دیگری به محیط آشپزخانه اضافه کنید. به عنوان مثال یک کتری با رنگ قرمز روشن روی اجاق گاز یا یک کاسه لیمو روی پیشخوان می تواند پالت رنگی شما را به فضای آشپزخانه وارد کند. با این حال، بقیه فضا باید پالت رنگی خنثی خود را حفظ کند تا مورد توجه خریداران بالقوه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانیم: ایده های تزیین اپن آشپزخانه

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه می تواند امری نسبتاً دشوار باشد. در واقع کابینت های شما بخش عمده ای از نمای کلی فضا را تشکیل می دهند. بنابراین انتخاب رنگ کابینت شما وزن سبک یا سنگین را به فضا تحمیل می کند. تصمیم اشتباه در مورد رنگ واحدهای آشپزخانه مانند کابینت می تواند فاجعه آمیز باشد. به خصوص زمانی که به تازگی برای دکوراسیون یک آشپزخانه جدید و تازه رنگ شده هزینه کرده اید. ما به شما توصیه می کنیم جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه را نیز متناسب با سایر ویژگی های آشپزخانه انتخاب کنید.

اهمیت جهت آشپزخانه در انتخاب رنگ مناسب

هنگام انتخاب رنگ کابینت مهم است که جهت آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید. اگر آشپزخانه رو به شمال باشد، آبی‌ یخی، پاستیلی و… می‌تواند به سردی محیط اضافه کند. این در حالی است که رنگ هایی مانند زرد برای گرم تر کردن فضاها گزینه مناسب تری هستند.

رنگ های مختلف را برای کابینت های بالایی و پایینی در نظر بگیرید

کابینت های آشپزخانه بخش عمده ای از فضای بصری آشپزخانه را تشکیل می دهند. بنابراین انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه به روش هوشمندانه می تواند به نفع شما باشد.
استفاده از دو رنگ در فضای آشپزخانه می تواند به شکستن هندسه فضا و برجسته کردن و تعریف مناطق خاص در آشپزخانه کمک کند. استفاده از کابینت‌هایی با رنگ سبک که روی دیوارهای آشپزخانه نصب شده‌اند، می‌توانند به کابینت ها کمک کنند تا از نظر بصری عقب‌نشینی داشته باشند. این در حالی است که می توانید رنگ های تیره و سنگین را برای کابینت های پایه در نظر بگیرید. این ترفند برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب است.

رنگ کابینت های چوبی

رنگ کابینت های چوبی

کابینت های چوبی آشپزخانه از اجزای مهم دیزاین هستند. بنابراین هنگام برنامه ریزی آشپزخانه باید به آن توجه کنید. رنگ چوب به تنوع انتخابی موجود بستگی دارد، اما این رنگ را می توان با استفاده از لکه ها (یکنواخت نبودن رنگ چوب) تغییر داد. این موضوع تأثیر قابل توجهی بر ظاهر کابینت ها و همچنین نحوه نگهداری از آشپزخانه شما خواهد داشت.
طیف وسیع، تطبیق پذیری و سهولت نگهداری کابینت های رنگ شده، آن ها را به انتخابی محبوب تبدیل کرده است. از طرفی انتخاب رنگ مناسب می‌تواند به آشپزخانه کمک کند کوچک‌تر، بزرگ‌تر، دنج‌تر، خنک‌تر، جذاب تر یا امن تر به نظر برسد.

سخن پایانی

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه به قدری اهمیت دارد که می تواند سایر اجزای این محیط را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی کابینت ها با توجه به اینکه به شکل مداوم در معرض ضربه، برخورد و خراش هستند، بهتر است تحت فرآیند رنگ آمیزی قرار بگیرند.

به طور کلی، هر چه یک رنگ مات تر باشد، سختی آن کمتر خواهد بود. رنگ تمام براق نه تنها می تواند ظاهری لوکس در آشپزخانه ایجاد کند، بلکه در برابر خط و خش مقاوم تر خواهد بود (اگرچه می تواند اثر انگشت را روی درب ها به طور چشمگیری نشان دهد). با این حال، در طراحی داخلی مدرن، روکش‌های مات محبوب‌تر هستند، اما رنگ‌های براق تعادل بین دوام و ظاهر زیبا را ایجاد می‌کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط