افزایش ۲۵% قیمت بلیط مترو تهران برای سال آینده

افزایش ۲۵% قیمت بلیط مترو تهران برای سال آینده

اعضای شورای شهر تهران با افزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیط مترو در سال ۱۴۰۲ موافقت کردند.
به گزارش حستایل و به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در جریان یکصد و سی و پنجمین بررسی لایحه تعیین نرخ کرایه‌های اتوبوس، مترو و تاکسی در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.
سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در رابطه با بررسی این لایحه اظهار کرد: کرایه‌های جدید حمل و نقل در خصوص مترو، تاکسی و اتوبوس از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ عملیاتی خواهد شد.
وی با اشاره به تعیین نرخ بلیط مترو در سال آتی اظهار کرد: در این ارتباط مبلغی تحت عنوان ورودیه برای مسافران پیش‌بینی شده است و به ازای پیمایش در مترو در ساعات پیک و غیرپیک مبالغی متفاوت پیش‌بینی شده است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته جهت خرید بلیط مترو به صورت غیرحضوری و الکترونیکی تصریح کرد: در این زمینه نیز به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا افرادی که به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه “تهران من” و یا از طریق دستگاه‌های شارژ کارت اقدام به تهیه بلیط مترو می‌کنند ۱۰ درصد مبلغ پرداختی آنها کاهش پیدا کند ضمن اینکه اگر مسافران در ساعت غیرپیک تردد کنند مجددا پرداختی بلیط آنها ۱۵ درصد کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانیم: بارندگی‌ در ۲۰ استان از فردا آغاز و تا جمعه ادامه دارد
تشکری هاشمی ادامه داد: به ازای پیمایش هر کیلومتر با مترو نیز مبلغ ۲۰۰ ریال (بیست تومان) به مبلغ بلیط مترو افزوده خواهد شد. حداقل مبلغ ورودی برای خط ۵ (کرج به تهران) ۳ هزار و ۲۱۳ تومان پیش‌بینی شده است و در ساعات اوج تردد در این خط حداکثر مبلغ تعیین شده برای این خط ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است.
وی همچنین درخصوص تعیین قیمت بلیط مترو هشتگرد به تهران نیز حداقل ۶۲۷۲ تومان و حداکثر ۸۲۰۰ تومان تعیین شده است. ضمن اینکه برای خط فرودگاه امام حداقل ۱۰۴۰۰ و حداکثر ۱۱۶۰۰ تومان پیش‌بینی شده است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اینکه نرخ بلیط برای سال آینده در لایحه شهرداری تهران نسبت به سال جاری ۳۱ درصد رشد داشته است، گفت: این افزایش نسبت به نرخ تورم پایین‌تر است.
تشکری هاشمی همچنین در خصوص خرید کارت‌های بلیط اضافه کرد: افرادی که برای نخستین بار اقدام به خرید این کارت بلیط‌ها می‌کنند باید مبلغ ۱۲ هزار تومان پرداخت کنند که البته این کارت تا زمانی که به شکل فیزیکی از بین نرفته باشد قابل استفاده خواهد بود.
وی گفت: همچنین تسهیلاتی برای افراد خاص در قالب نظام یکپارچه از جمله گرو‌ه‌های تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد، خانواده ایثارگران در نظر گرفته شده است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همچنین در خصوص کارت بلیط مترو برای خبرنگاران گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر تهران چنانچه خبرنگاران از طرح ترافیک استفاده نکنند می‌توانند از کارت بلیط رایگان بهره ببرند.
تشکری هاشمی گفت: کسانی که دارای کارت بلیط رایگان هستند در روز حداکثر می‌توانند ۴ بار سفر داشته باشند.
وی در خصوص سقف شارژ کارت بلیط‌ها در سال آینده گفت: این مبلغ برای سال آینده ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
به گزارش تسنیم، در ادامه بررسی لایحه تعیین نرخ کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه افزایش کرایه‌ها باید متناسب با افزایش حقوق‌ها باشد گفت: ما باید به تدریج شاهد افزایش کرایه‌ها باشیم و به گونه‌ای نباشد که به مردم فشار بیاید.
وی با اشاره به اینکه برای سال آینده مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است گفت: این رقم قرار نیست که در ارتباط با بلیط مترو هزینه شود.
چمران با اشاره به اینکه قیمت بلیط مترو و اتوبوس در تهران نسبت به سایر کشورها و حتی شهر مشهد ارزان‌تر است، تصریح کرد: شهروندان تهرانی در باب هزینه مترو یک‌سوم هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.
رئیس شورای شهر تهران گفت: بلیط مترو، تاکسی و اتوبوس نباید به مردم فشار بیاورد و باید شرایط مردم را در نظر بگیریم.
به گزارش تسنیم، در ادامه با پیشنهاد مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران افزایش نرخ بلیط مترو برای سال آینده از ۳۱ به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد ضمن اینکه تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای ساعات غیر پیک از ۱۵ به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.
به گزارش تسنیم، در ادامه پیشنهاد چمران با ۱۷ رای موافق و یک رای مخالف به تصویب رسید.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط