افزایش یارانه نقدی از مابه‌التفاوت ۲ نرخ تسعیر و نیما

افزایش یارانه نقدی از مابه‌التفاوت ۲ نرخ تسعیر و نیما

با توجه به مابه‌التفاوت نرخ ۲۳هزارتومانی تسعیر در بودجه و نرخ نیما که ۲۸هزار و ۵۰۰ تومان است، حدود ۱۴۰هزار میلیارد تومان منابع ریالی بیشتر از این محل به دولت خواهد رسید و یکی از پیشنهادات مهم در این خصوص اضافه شدن این رقم به یارانه‌ها است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس اطلاعات موجود و جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، نرخ ارز در لایحه ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شده و نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است،
با این حال طبق گفته‌های سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد که در خصوص انتفاع مالی دولت از افزایش نرخ ارز سخن می‌گفت، ارز دولت براساس نرخ نیما به ریال تبدیل می‌شود که همان ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان باقی مانده و تغییری نداشته است.
با توجه به این موضوع که کلیه درآمدهای ارزی دولت که حاصل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است براساس نرخ نیما به ریال تبدیل خواهد شد، براساس لایحه بودجه دولت ۶۰۳ هزار میلیارد تومان منابع برای درآمدهای نفتی در نظر گرفته است.

پیش‌فرض‌های قانون بودجه براساس فروش روزانه ۱٫۴ میلیون بشکه نفت با قیمت متوسط ۸۵ دلار قرار گرفته است. براساس نرخ تسعیر ۲۳هزارتومانی درآمدهای نفتی حدود هزار هزار میلیارد تومان خواهد بود که با کسر سهم ۴۰درصدی صندوق توسعه ملی و ۱۴٫۵ درصد سهم وزارت نفت، این رقم به همان عدد تعیین‌شده در لایحه بودجه می‌رسد.

بیشتر بخوانیم: جزئیات نخستین جلسه کمیته مزد ۱۴۰۲/ سبد معیشت باید ملاک تعیین دستمزد کارگران باشد

لازم به ذکر است، نظر به ارقام فروش نفت روزانه تعیین‌شده در بودجه، شاهد درآمد ۲۱ میلیارد دلاری دولت (به‌اضافه درآمدهای پتروشیمی و گاز) خواهیم بود. با توجه به پیش‌فرض مطرح‌شده در مورد فروش نرخ ارز در سامانه نیما، شاهد درآمد ۱۴۳ هزار میلیارد تومانی بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تعیین‌شده در بودجه خواهیم بود.

یکی از مهم‌ترین پیشنهاداتی که می‌توان براساس ماهیت درآمدهای نفتی ارائه کرد، اضافه شدن این رقم به سرفصل یارانه‌ها و پرداخت آن در قالب یارانه به مردم است. با در نظر گرفتن تورم سال جاری این انتظار وجود دارد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون تلفیق نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری کنند.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط