اصول چیدمان اتاق خواب دخترانه

اصول چیدمان اتاق خواب دخترانه

چیدمان اتاق خواب دخترانه حرفه ای ویژگی های متعددی دارد و این ویژگی ها موجب تمایز طراحی حرفه ای با طراحی معمولی می شود. فضایی جالب و جذاب متناسب با سلیقه دختر موجب حس آرامش او می شود. برای چینش مناسب و دلپسند باید نکات و ایده های گوناگونی را در نظر گرفت و رعایت این نکات نیاز به آگاهی های لازم دارد.
استفاده از رنگ های جذاب و وسایل مورد علاقه فرد، انتخاب سبک مناسب و درست برخی از ترفندها و ایده های خوب جهت طراحی درجه یک است که در این مطلب به آنها پرداخته می شود.

اتاق خواب دخترانه

 

معرفی اصول چیدمان اتاق خواب دخترانه درجه یک

جهت چیدمان اتاق خواب دخترانه درجه یک باید درباره سلیقه و روحیات صاحب اتاق اطلاعات لازم را داشته باشید. در صورت دانستن روحیه و سلیقه فرد می توان تم، سبک و وسایل درست را انتخاب کرد. در واقع شخصی سازی دکوراسیون اتاق خواب و منزل موجب حس آرامش افراد می شود و این اصل یکی از مهمترین اصول چیدمان مناسب است.

بیشتر بخوانیم: ۷ راه برای تبدیل اتاق بچه ها به بهشت سرگرم کننده

بررسی میزان فضای اتاق خواب

بررسی میزان فضای قابل استفاده اتاق، مهمترین اقدام جهت چیدمان آن است. در هنگام بررسی فضای اتاق خواب باید مواردی مانند: خصوصی یا عمومی بودن و کارکرد اتاق، و همچنین میزان وقت گذراندن فرد در آن را نیز در نظر بگیرید. پس از بررسی های لازم می توان وسایل مورد نیاز و سایز آنها را انتخاب کرد.
در نظر گرفتن نیازهای فرد جهت طراحی اتاق خواب دخترانه

در مورد نیازهای دختر اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر چیدمان اتاق خواب دخترانه ایرانی بر اساس نیازهای فرد صورت گیرد موجبات آرامش و شادی او را فراهم می آورد. برخی از نیازها بستگی به کاربرد اتاق دارد. به عنوان مثال آیا اتاق خواب صرفا مکانی جهت خوابیدن و استراحت است یا برای مطالعه، ورزش، میهمانی های دوستانه و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب بر اساس نیازها باید تختخواب، کتابخانه، وسایل ورزشی، کمد، میز تحریر و … را تهیه کرد.
دکوراسیون بدون در نظر گرفتن نیازهای فرد ممکن است موجب پشیمانی و هدر رفتن هزینه های بسیاری شود.

 

تعیین میزان بودجه جهت طراحی اتاق

 

میزان بودجه برای تهیه دکور و وسایل مورد نیاز را تعیین کنید. با مشخص شدن مقدار بودجه گزینه های انتخابی جهت چیدمان اتاق کاهش می یابد ولی گزینش آسان تر می شود. به عنوان مثال خرید مبلمان و وسایل گرانقیمت با بودجه متوسط امری غیرممکن است. انتخاب رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری برای دیوارها، پوشش کف و انتخاب دیزاین همگی بر اساس بودجه تعیین شده مشخص می شود.


انتخاب سبک مناسب در طراحی اتاق خواب دخترانه

 

انتخاب سبک مناسب یکی دیگر از اصول چیدمان اتاق خواب است. اگر در گزینش سبک دچار مشکل هستید از عکس های طراحی در اینستاگرام، پینترست و وبلاگ ها کمک بگیرید. برای انتخاب درست می توانید پس از جمع آوری عکس های مختلف، مورد دلخواه را ذخیره کنید. با گزینش عکس دلخواه و سبک آن، ایده های مورد علاقه با کمک مشاوران ماهر قابل اجرا هستند. البته در هنگام انتخاب سبک اتاق باید روحیات شخص را نیز در نظر بگیرید.
به عنوان مثال برای دختر نامرتب و پرجنب و جوش مینیمالیسم یک سبک نامناسب جهت اتاق او به شمار می رود.


انتخاب تم جذاب مطابق سلیقه فرد

انتخاب تم جذاب مطابق سلیقه فرد

 

یک تم جذاب و مورد علاقه فرد برای اتاق در نظر بگیرید. برای انتخاب تم چیدمان اتاق خواب دخترانه ایرانی می توانید تصاویر طراحی اتاق در اینستاگرام و سایت های مختلف را مشاهده کرده و بهترین های آنها را ذخیره کنید. پالت رنگ یکی از مهمترین عناصر در انتخاب تم است. رنگ های مورد علاقه را در نظر گرفته و رنگ وسایل، دیوار، پرده و روتختی را انتخاب کنید. بسیاری از دختران علاقه به رنگ های صورتی، قرمز و هلویی دارند و انتخاب عناصر اصلی دیزاین و پالت رنگ بر اساس رنگ های مذکور برای آنها بسیار دوست داشتنی و هیجان انگیز است.

بیشتر بخوانیم: بهترین رنگ اتاق خواب پسرانه ( ۴ رنگ جذاب)

کاغذ دیواری یک عنصر مهم در چیدمان اتاق خواب دخترانه

در چیدمان اتاق خواب دخترانه ایرانی استفاده از کاغذ دیواری جایگاه مهمی دارد. دختران ایرانی به رنگ های شاد و ملایم علاقمند هستند. کاغذ دیواری ساده یا گلدار، برجسته یا مسطح هر کدام طرفداران زیادی دارند. سبک های مدرن و سنتی را نیز می توان با کاغذ دیواری مناسب هماهنگ کرد. اتاق های کوچک را با کاغذ دیواری ساده و رنگ های روشن و اتاق های بزرگ را با کاغذ دیواری گلدار و رنگ های تیره جذاب و زیبا کنید.
البته اتاق خواب دخترانه کوچک را می توان با کاغذ دیواری گلدار نیز طراحی کرده و آن را به یک فضای دوست داشتنی و منحصر به فرد تبدیل کرد.

کاغذ دیواری یک عنصر مهم در چیدمان اتاق خواب دخترانه


طراحی سقف جهت چیدمان اتاق خواب دخترانه ایرانی

 طراحی زیبای سقف جهت چیدمان اتاق خواب دخترانه یکی از ایده های جذاب است. اغلب طراحان داخلی، سقف را به عنوان دیوار پنجم اتاق در نظر می گیرند و دیزاین آن را به صورت های جالبی انجام می دهند. برخی از طراحان با استفاده از کاغذ دیواری های رنگارنگ و بعضی دیگر توسط عناصر دکوری به اجرای طراحی سقف می پردازند. عناصری مانند آبشارهای گل و طرح های اریگامی متنوع با قابلیت آویزان شدن گزینه هایی جهت تزئین سقف است.
سقف اتاق خوابی که دیوارهای آن فاقد کاغذ دیواری است با استفاده از کاغذ دیواری مناسب به یک نقطه کانونی جالب تبدیل می شود.

بیشتر بخوانیم: ۱۲ ایده برای تزیین اتاق خواب

معرفی برخی از ایده های جالب جهت طراحی اتاق خواب دخترانه

 برخی تصور می کنند که جهت طراحی اتاق خواب دخترانه جذاب باید هزینه های بالایی صورت گیرد؛ در صورتی که این تصور درستی نیست! در بسیاری از اوقات می توان با اجرای ایده های جالب، طراحی های منحصر به فردی را خلق کرد. در ادامه به برخی از این ایده های خلاقانه می پردازیم.


الف- استفاده از سایبانی جذاب بالای تختخواب

قرار دادن سایبانی زیبا در بالای تختخواب یکی از ترفندهای طراحی اتاق خواب دخترانه است. با یک سایبان ساده و شیک می توانید با هزینه ای کم فضایی لاکچری برای اتاق فراهم کنید.

استفاده از سایبانی جذاب بالای تختخواب

 

ب- چسباندن عکس های بزرگ به دیوار متناسب با سن دختر

شما می توانید برای چیدمان اتاق خواب دخترانه از استیکرها و برچسب های بزرگ و جذاب استفاده کنید. چسباندن برچسب های کارتونی، گل، منظره، دخترهای زیبا ایده ای ارزان و دوست داشتنی است. به این ترتیب می توانید بخش های آسیب دیده دیوار را نیز با هزینه ای اندک پوشش دهید و فضا را دلنشین کنید.


ج- آویزان کردن چراغ های تزئینی پرزرق و برق

چراغ های شیک و لوکس اغلب مورد پسند دختران برای تزئین اتاق خواب قرار می گیرند. نصب این نوع چراغ ها به سقف و دیوار ترفندی خوب و مناسب برای تغییر دکور اتاق و جذاب تر کردن آن است. آباژورها و لوسترهای فانتزی نیز موجب رویایی شدن فضا می شوند.

بیشتر بخوانیم: بهترین هارمونی رنگ اتاق خواب

د- دیواری پر از عکس و آثار هنری کوچک

یکی از ایده های کم هزینه و خلاقانه جهت چیدمان اتاق خواب دخترانه نصب قاب عکس ها و آثار هنری در ابعاد کوچک به یک دیوار است. شما می توانید قاب عکس های کوچک و جذاب یا طراحی و نقاشی های زیبا و فانتزی را در کنار یکدیگر روی یک دیوار نصب کرده و فضای جالبی خلق کنید.


ه- پرده هایی با رنگ ها شاد و غلیظ

یکی دیگر از ایده های خوب برای چیدمان اتاق خواب دخترانه نصب پرده های پررنگ و شاد است. پررنگ بودن پرده ها تقارن جالبی در فضا ایجاد می کند و اتاق را زیباتر نشان می دهد.


و- فراهم کردن فضایی دنج جهت نشستن

شما می توانید با تهیه یک مبل راحتی کوچک و شیک یک فضای جذاب برای نشستن و گفتگوهای دوستانه فراهم آورید. این بخش از اتاق را می توان با کوسن های رنگی و زیبا و بالش های بزرگ و کوچک تزئین کرد.

فراهم کردن فضایی دنج جهت نشستن

 

طراحی اتاق خواب دخترانه کوچک

امروزه اغلب خانواده ها در خانه های آپارتمانی سکونت دارند و زندگی آپارتمانی نسبت به ویلایی فضای کمتری را در اختیار افراد قرار می دهد. به همین دلیل باید ترفندهای استفاده از فضای کوچک را آموخت. یکی از این ترفندها به کار بردن عناصری با رنگ روشن مانند روتختی، پرده، رومیزی و غیره است. کوسن های مخملی با رنگ های تیره و پتوهای صورتی یا آبی نیز در جهت جذابیت اتاق کوچک کمک می کنند. در بالای تخت می توانید طبقه بندی شیک و ساده ای طراحی کرده و وسایل دکوری و مجسمه های زیبا را قرار دهید.
اجرای نیم طبقه یکی دیگر از اصول چیدمان اتاق خواب دخترانه کوچک است که موجب افزایش فضای قابل استفاده می شود. طراحی صرفا یک دیوار یکی دیگر از این ترفندها است. به این طریق فضای اتاق عمیق تر و بزرگ تر جلوه می کند. به طور مثال طراحی دیوار پشت تخت آن را تبدیل به مکان کانونی برای اتاق کوچک کرده و فضای اتاق را بزرگتر جلوه می دهد. دقت داشته باشید که از تزئینات ساده و شیک برای طراحی استفاده کنید؛ چرا که این نوع تزئینات تأثیرگذاری بیشتری برای فضای کوچک دارند.

اجرای نیم طبقه برای اتاق خواب دخترانه

 

استفاده از کمدها و درب های ریلی یکی دیگر از اصول چیدمان اتاق خواب کوچک است؛ زیرا نصب درب های لولایی فضای بیشتری نیاز دارد. استفاده از مبلمان کمجا و نصب آینه نیز موجب بزرگتر جلوه دادن اتاق خواب می شود.

سخن پایانی

چیدمان اتاق خواب دخترانه حرفه ای و درجه یک نیاز به هزینه بالایی ندارد. برای اینکه اتاقی راحت و آرامش بخش برای فرد فراهم آورید باید با سلایق و نیازهای او آشنا بوده و آنها را در نظر بگیرید. شخصی سازی طراحی اتاق خواب به عنوان یکی از مهمترین اصول چیدمان به شمار می رود. انتخاب سبک و تم مناسب و دیزاین سقف در چیدمان حرفه ای اتاق تأثیر بسزایی دارند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط