اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی

اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی

یکی از اهداف مهم افرادی که اقدام به انجام ورزش بدنسازی می کنند، رشد عضلات است. عضله سازی، یک کار سخت و دشوار بوده و نیازمند تمرین های ورزشی تخصصی و روتین است. برخی از ورزشکاران، با اینکه برنامه های ورزشی منظم دارند، خیلی دیر به هدف خودشان در ورزش بدنسازی می رسند. در این زمان است که باید با اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی آشنا شویم تا دلیل نرسیدن به هدف را متوجه شویم.
در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی آشنا کنیم. بنابراین، اگر علاقه مند به این ورزش خاص هستید و از طرفی به سلامت خودتان اهمیت می دهید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی

تمرین اشتباه در بدنسازی

ممکن است شما در طول روز، ساعت مشخصی را برای ورزش بدنسازی اختصاص دهید. برنامه ورزشی منظمی داشته باشید. رژیم غذایی منظم و مفیدی را به همراه ورزش داشته باشید. اما در پایان با داشتن تمامی برنامه ریزی های مختلف، شاهد رشد عضلات و رسیدن به هدف خودتان نیستید!
اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی، شما را از عضله سازی، رسیدن به تناسب اندام و سلامتی دور می کنند. در ادامه می خواهیم چند نمونه از خطاهای ورزش بدنسازی را به شما توضیح دهیم.

اشتباه اول؛ استراحت بیش از حد در بین ورزش

یکی از اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی، داشتن استراحت های بیش از حد در بین ست های ورزشی است. برخی از افراد در بین ست های ورزشی، استراحت بسیار زیاد و طولانی دارند. با تلفن صحبت می کنند یا با گوشی خود بازی می کنند. اول اینکه باید به این نکته اشاره کنیم که برای داشتن نتیجه فوق العاده با ورزش کردن و بدنسازی، نباید وقت خود را با چت کردن و تلفن کردن در باشگاه بگذرانید.
زمان استراحت شما در بین تمرین های ورزشی، یک محرک ورزشی برای شما محسوب می گردد. سعی کنید که یک دوره استراحت ۶۰ ثانیه ای بعد از هر ست ورزشی، داشته باشید. قطعا با داشتن تمرین ورزشی منظم و یک استراحت ۶۰ ثانیه ای، می توانید به نتیجه ایده آل خودتان برسید.

اشتباه دوم؛ پس از هر بار تمرین، نوع تمرین خود را تغییر می دهید.

زود زود تمرین را در بدنسازی عوض کردن

یکی دیگر از اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی، این است که شما پس از هر بار تمرین کردن، تمرین های خودتان را تغییر دهید. داشتن یک روال ثابت برای رسیدن به بهترین نتیجه در ورزش بدنسازی بسیار مهم است. البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که تنوع در ورزش بدنسازی، بسیار مهم است. بنابراین، شما می توانید پس از هر ۶ جلسه، تمرین های ورزشی خودتان را تغییر دهید. اما از تغییر تمرین های ورزشی در هر جلسه، واقعا خودداری کنید.
اگر می خواهید در ورزش بدنسازی، عضله سازی خوبی داشته باشید، باید در هر جلسه به قدرت تمرین های ورزشی خودتان اضافه کنید. با عوض کردن تمرین ورزشی در هر جلسه، قطعا نمی توانید تمرکز کافی بر روی قدرت هر تمرین ورزشی داشته باشید.

مقاله مرتبط: آنچه لازم است از فواید حرکات کششی بدانیم

اشتباه سوم؛ عدم استفاده از تمرین های قدرتی در ورزش بدنسازی

تمرین های قدرتی می توانند باعث انقباض سریع عضلات در هنگام بلند کردن وزنه شوند. به همین خاطر، فیبرهای عضلانی در هنگام انجام تمرین های قدرتی به سرعت رشد می کنند. در صورتی که عادت دارید تمرین های کششی در باشگاه های ورزشی انجام دهید و از بلند کردن وزنه، خودداری می کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید.
چرا که تمرین های قدرتی بیشتر از تمرین های کششی شما را به اهدافتان کمک خواهند کرد.

اشتباه چهارم؛ عدم توجه به رژیم غذایی

حتی اگر روز و شب تمرین ورزشی منظم داشته باشید، ولی رژیم غذایی مغذی و با کیفیت نداشته باشید، به نتیجه دلخواه خودتان نخواهید رسید. یکی از اشتباهات رایج بدنسازی این است که بدنسازان، به رژیم غذایی خودشان توجه نمی کنند. این در حالی است که در زمان ورزش، بدن نیاز بیشتری به مصرف مواد مغذی و مواد غذایی مختلف دارد.
اگر می خواهید با داشتن تمرین های ورزشی منظم در باشگاه های بدنسازی، به نتیجه مطلوبی برسید، می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. افرادی که نیاز به دنبال کردن رژیم خاص دارند، با مشورت کردن با یک پزشک متخصص تغذیه (یا متخصص تغذیه ورزشی) می توانند رژیم غذایی مناسب خودشان را داشته باشند.
پس نداشتن یک رژیم غذایی مناسب در حین ورزش کردن، مانند هدر دادن تمامی تلاش های شما در بدنسازی است. سعی کنید که از خوردن غذاهای ناسالم، چرب، پرکالری و بدون مواد مغذی به صورت مداوم خودداری کنید. اما باز هم اگر علاقه مند به خوردن برخی از غذاهای آماده هستید، می توانید گاهی این غذاها را بخورید، ولی نه مداوم و به صورت روزانه!

بیشتر بخوانیم: معرفی انواع مکمل های بدنسازی

اشتباه پنجم؛ خواب کافی ندارید، مهم ترین اشتباه در ورزش بدنسازی

یکی از اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی این است که شما خواب کافی در طول روز و شب ندارید. خواب برای ترمیم، ریکاوری و رشد عضلات ورزشکاران بسیار ضروری است. در زمان خواب، بدن ورزشکاران در آنابولیک ترین حالت خودش قرار دارد. در زمان خواب، هورمون رشد و تستوسترون (در آقایان) ترشح می شود.
جالب است که بدانید در زمان خواب، بدن و عضلات شما به شدت مستعد رشد کردن هستند. به همین خاطر، توصیه می شود که حتما ورزشکاران خواب منظم و کافی داشته باشند. داشتن خواب ۷ الی ۹ ساعته در طول شبانه روز، به همه ورزشکاران توصیه می شود. البته داشتن خواب کافی به این معنا نیست که شما فقط در طول شبانه روز، ۷ ساعت بخوابید. خواب شما باید منظم، با کیفیت، عمیق و زودتر از نیمه شب باشد.

اشتباه ششم؛ مدام عملکرد خودتان را با دیگران مقایسه می کنید!

رایج ترین اشتباهات در بدنسازییکی دیگر از اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی این است که شما عملکرد خودتان را در ورزش بدنسازی با دیگر ورزشکاران مقایسه می کنید. با توجه به اینکه بدن هر یک از ورزشکاران و بدنسازان با هم تفاوت دارد، نباید انتظار داشت که عملکرد همه افراد در ورزش بدنسازی به یک شکل باشد.
حتی اگر افراد یک برنامه تمرینی یکسان داشته باشند و با هم شروع به انجام تمرین های ورزشی کرده باشند، باز هم احتمال بروز نتایج مختلف پس از گذشت چند ماه، وجود دارد. افرادی که عملکرد خودشان را با دیگر ورزشکاران مقایسه می کنند، ممکن است دچار ناامیدی شوند. بنابراین، مقایسه کردن باعث افت عملکرد ورزشکاران می گردد.

اشتباه هفتم؛ آسیب های خود را نادیده می گیرید.

یکی از اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی، نادیده گرفتن آسیب های جسمی است. درد خفیف یکی از مشکلات رایج و طبیعی در ورزش بدنسازی است. در واقع، همه افراد بعد از تمرین دردهای خفیف را در عضلات خودشان تجربه می کنند. با این حال، اگر درد خفیف به یک درد شدید و ادامه دار تبدیل شد، نیاز است که تمرین متوقف شود.
در صورتی که دردهای شدیدی را در نواحی زیر تجربه می کنید، بهتر است که با مربی بدنسازی خودتان مشورت کنید. گاهی این دردها طبیعی هستند. ولی اگر نشانه یک آسیب باشند، بهتر است که یک زمان استراحت به ورزشکار داده شود تا بافت های مختلف درمان شوند.
• زانو درد
• درد لگن
• درد پایین کمر
• درد شانه
• درد آرنج

سخن پایانی

شاید شما هم جزء آن دسته از ورزشکارانی باشید که می خواهید با داشتن تمرین های ورزشی به تناسب اندام برسید. اما به دلیل اینکه اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی را هر روز تکرار می کنید، به نتیجه مطلوب خودتان نمی رسید. در این مقاله، در رابطه با ۷ نمونه از رایج ترین اشتباهات در بدنسازی صحبت کردیم.
امیدواریم که اگر این اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی را هر روز تکرار می کردید، با عدم انجام آن ها به موفقیت و هدف ایده آل خودتان برسید.

کدامیک از این اشتباهات را در بدنسازی انجام داده اید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *