استقلال ۱ نساجی ۰: یک از چهار؛ اولین قهرمانی با ساپینتو

استقلال ۱ نساجی ۰: یک از چهار؛ اولین قهرمانی با ساپینتو

به گزارش ورزش سه، بالاخره تکلیف آخرین جام باقیمانده از فصل قبل نیز مشخص شد و استقلال توانست در دیداری که کاملا بر حریف خود مسلط بود، با پیروزی برابر نساجی قهرمانی سوپرجام را از آن خود کند. ارسلان مطهری یک گل تعیین کننده را در این بازی به ثمر رساند تا یک جام دیگر به ویترین افتخارات استقلال اضافه شود.
نخستین فرصت جدی بازی در دقیقه ۱۴ به دست آمد. پس از حرکت ارسلان و ورود به محوطه جریمه، او توپ را به قایدی سپرد و ضربه زمینی او را علیرضا حقیقی با واکنشی به موقع دفع کرد. چند دقیقه بعد باز هم قایدی تا باز کردن دروازه نساجی پیش رفت. او کرنر ارسالی را در تیر دوم صاحب شد و ضربه اش را به گوشه دروازه زد که یک بار دیگر علیرضا حقیقی با واکنشی تماشایی توپ را به کرنر فرستاد.
در دقیقه ۴۰ نخستین فرصت گلزنی نساجی شکل گرفت. مهرداد عبدی با یک پاس در عمق دیدنی، کریم اسلامی را صاحب فرصت تک به تک کرد که شوت این بازیکن را سیدحسین حسینی با واکنشی خوب و با پا دفع کرد و دروازه استقلال را نجات داد. در دقایق پایانی نیمه اول یک مرتبه دیگر قایدی در محوطه جریمه صاحب فرصت شد که شوت او را حقیقی برای بار سوم دفع کرد تا نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان برسد.

در نخستین فرصت گلزنی در نیمه دوم، استقلال به گل رسید. کرنر مهدی پور در دقیقه ۵۲ به روی دروازه، با ضربه سر ارسلان مطهری وارد دروازه حقیقی شد تا آبی ها بالاخره از سد محکم این دروازه بان باتجربه عبور کنند. در دقیقه ۵۸ مهدی قایدی باز هم در گلزنی ناکام بود. او از پشت محوطه جریمه اقدام به شوت زنی کرد که توپ او با برخورد به تیرک دروازه به بیرون رفت.
استقلال باز هم می توانست به گل دوم برسد ولی چنین نشد. ضربه ایستگاهی محکم و خطرناک محبی را حقیقی دفع کرد که توپ برگشتی را مطهری به تیرک دروازه زد و در ادامه حقیقی موفق به مهار توپ شد. بهترین بخت افزایش فاصله برای آبی ها را محبی از دست داد. روی پاس استثنایی قایدی از وسط زمین و با پای چپ، محبی در موقعیت تک به تک قرار گرفت که شوت او را حقیقی راهی کرنر کرد.

بیشتر بخوانیم: روایت دقیق از قرارداد محبی و استقلال

در ادامه نیز دو تیم فرصت چندانی برای گلزنی خلق نکردند تا استقلال به لطف تک گل ارسلان مطهری از سد نساجی گذشته و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. آبی پوشان که فصل قبل و در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برابر نساجی شکست خورده بودند، انتقام جام از دست رفته را گرفتند.

گزارش لحظه‌به‌لحظه دیدار تیم‌های استقلال و نساجی

بازی سوپر جام فوتبال کشور، فصل ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱
چهار‌شنبه: ۱۱/۰۸/۱۴۰۱؛ ساعت: ۱۶:۰۰
ورزشگاه: شهید باهنر کرمان / بدون تماشاگر
گروه داوری: بیژن حیدری / کمک ها: محمدرضا منصوری – عسگر محمدی؛ داور چهارم: مرتضی منصوریان / ناظر: بهرام مهرپیما
ترکیب استقلال:
سید حسین حسینی، عارف غلامی، رافائل سیلوا، جعفر سلمانی (۷۸- صالح حردانی)، کوین یامگا، روزبه چشمی، آرش رضاوند (۹۰+۳: محمدحسین مرادمند)، مهدی مهدی پور (۷۸- سعید مهری)، مهدی قایدی (۸۹- رضا میرزایی)، محمد محبی و ارسلان مطهری (۷۸- پیمان بابایی)
سرمربی: ریکاردو ساپینتو

ترکیب استقلال در بازی سوپرجام

ترکیب نساجی:
علیرضا حقیقی، حامد شیری (۸۶- احمد موسوی)، علیرضا ابراهیمی، صابر حردانی (۸۶- حسین زامهران)، علی شجاعی، امیر مهدی جانملکی، ایوب کلانتری (۵۳- متین کریم زاده)، مهرداد عبدی، رضا جعفری (۷۱- آداما نیان)، محمد شریفی (۸۶- اکبر صادقی)، کریم اسلامی
سرمربی: حمید مطهری

ترکیب نساجی در بازی سوپرجام

اخطار ها:
استقلال: جعفر سلمانی (۹) مهدی قایدی (۷۵) کوین یامگا (۸۷) آرش رضاوند (۱+۹۰)
نساجی: ایوب کلانتری (۱۵) امیرمهدی جانملکی (۷۱)

شرح گل:
استقلال یک – نساجی صفر (دقیقه ۵۲: ارسلان مطهری): روی کرنر مهدی مهدی پور به روی دروازه، ارسلان مطهری با یک چرخش سر تماشایی و دیدنی، توپ را به گوشه دروازه فرستاد و گل نخست بازی را به ثمر رساند.

بیشتر بخوانیم: بازگشت مخفیانه ارسلان به تمرین استقلال
لحظات حساس:
دقیقه ۵: مهدی قایدی پشت به دروازه بود و ضربه اش را روانه دروازه نساجی کرد که توپ او با اختلاف از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۷: ارسال خوب جعفر سلمانی به روی دروازه، با ضربه سر ارسلان مطهری همراه شد که این توپ به شکل خطرناکی از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۱۴: حرکت دیدنی ارسلان مطهری از راست و ورود او به درون محوطه جریمه، با یک پاس خوب برای قایدی همراه شد که شوت وینگر بوشهری آبی ها نزدیک نقطه پنالتی را علیرضا حقیقی با واکنشی دیدنی دور کرد.
دقیقه ۲۳: حرکت رضاوند از سمت چپ و ارسال او با ضربه سر محبی همراه شد که توپ او از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۲۶: ارسال کرنر مهدی پور با عبور از بازیکنان ۲ تیم، در تیر دوم به قایدی رسید و او با یک حرکت در عرض، ضربه اش را به گوشه دروازه نساجی زد که حقیقی با واکنشی فوق العاده، توپ را راهی کرنر کرد و مانع از باز شدن دروازه تیمش شد.
دقیقه ۳۶: استقلال باز هم روی یکی از حملات خود صاحب موقعیت شد اما شوت محکم و روی پای جعفر سلمانی با بیشترین اختلاف ممکن از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۴۰: حرکت تماشایی مهرداد عبدی و جا گذاشتن ۲ بازیکن استقلال، کریم اسلامی را در موقعیت گلزنی قرار داد که شوت او در مصاف تک به تک با سیدحسین حسینی را کاپیتان آبی ها با پا و به شکلی تماشایی دور کرد تا اولین فرصت نساجی برای آنها به گل تبدیل نشود.
دقیقه ۴۴: باز هم حقیقی مانع از گلزنی قایدی شد. بازیکن بوشهری آبی ها از سمت چپ با حرکت پا به توپ و در عرض، ضربه اش را به سمت دروازه زد که سنگربان نساجی در ادامه روز درخشان خود، این توپ را نیز مهار کرد.
دقیقه ۵۸: در یک رفت و برگشت و رد و بدل شدن توپ بین بازیکنان دو تیم، مهدی قایدی پشت محوطه صاحب توپ شد و با یک شوت دیدنی، دروازه نساجی را تهدید کرد که ضربه دیدنی باشوی کوچک به تیرک دروازه برخورد کرد و با بدشانسی به گل تبدیل نشد.
دقیقه ۷۲: استقلال پشت محوطه جریمه صاحب یک ضربه کاشته شد. شوت محکم محبی را حقیقی نتوانست مهار کند و در برگشت، توپ در شرایط کاملا ایده آلی برابر ارسلان مطهری قرار گرفت ولی شوت او به تیرک دروازه برخورد کرد و در ادامه نیز حقیقی این توپ را مهار کرد.
دقیقه ۷۹: پاس استثنایی مهدی قایدی پشت مدافعین به محمد محبی رسید که این بازیکن در موقعیت تک به تک با حقیقی قرار گرفت اما ضربه او را گلر نساجی با واکنشی فوق العاده راهی کرنر کرد.

حواشی:

*پیش از آغاز بازی بازیکنان استقلال با حضور در زمین کیفیت چمن را بررسی کردند.
* ایزد سیف‌الله پور پیش از شروع بازی به مسئولان انتظامی و برگزاری مسابقه اطمینان داد که میهمانان نساجی حاضر روی سکوها نظم ورزشگاه را بر هم نخواهند زد. مدیرعامل نساجی همچنین از هواداران این تیم درخواست کرد به استقلال کاری نداشته باشند و فقط به تشویق تیم خودشان بپردازند. حدود ۱۵ نفر هوادار نساجی در ورزشگاه شهیدباهنر کرمان حاضر هستند.
* محسن کریمی و احمد موسوی دو بازیکن نساجی که سابقه حضور در استقلال را دارند، پیش از شروع بازی با برخی بازیکنان استقلال دیدار و خوش و بش کردند.
* حردانی، مرادمند، یزدانی، مهری، شهباززاده، بابایی، میرزایی، حامدی فر و رضایی بازیکنان ذخیره استقلال هستند. این در حالی است که نام امیرعلی صادقی بازیکن جوان آبی‌ها که در تمرین تیم ملی هت تریک کرد، در لیست بازی امروز وجود ندارد. صادقی که در بازی‌های پیش فصل استقلال هم به خوبی گلزنی کرده بود تا به حال تنها در سه بازی لیگ برتر در لیست آبی‌پوشان بوده است.

ارسلان مطهری و سیاوش یزدانی
* علی فتح الله زاده، حجت کریمی و پرویز مظلومی دو عضو هیات مدیره باشگاه استقلال به همراه سعید فتاحی، علی نظری جویباری و علی امیری در ورزشگاه حاضر هستند.
*کاپ قهرمانی سوپرجام هم پیش از آغاز مسابقات در جایگاه مخصوصی قرار داده شد.

کاپ سوپرجام
* تیم استقلال در شرایطی وارد ورزشگاه شد که شماری از هواداران به تشویق آنها پرداختند. یک نفر نیز که طرفدار نساجی بود با دیدن آرمان رمضانی به مهاجم استقلال گفت: استقلال را رها کن و به نساجی بیا!
* در حالی که گفته می‌شد چمن ورزشگاه کوتاه شده اما کمی بلند به نظر می‌رسید. حمید مطهری سرمربی نساجی مازندران نیز در واکنش به کیفیت چمن گفت: فعلاً که بد نیست!
* در دقیقه ۳۱ مهدی قایدی با فرار از عمق خط دفاعی نساجی، با حقیقی در موقعیت تک به تک قرار گرفت و موفق به باز کردن دروازه نساجی شد ولی کمک داور این گل را به دلیل آفساید بازیکن استقلال مردود اعلام کرد.

گل آفساید قائدی در سوپرجام
* در قسمت تماشاگران نساجی حضور دو استقلالی باعث درگیری لفظی بین آن‌ها شد اما با دخالت نیروهای انتظامی غائله پایان یافت.
* حمید مطهری برخلاف بازی دو تیم در لیگ برتر که یکدست سفید پوشیده بود، در این مسابقه یکدست مشکی پوش است. ریکاردو ساپینتو نیز برخلاف همیشه با کت و شوار و پوشش رسمی در این بازی حاضر شده است.
* درحالیکه قرار بود میهمانان دو تیم فقط تماشاگر باشند و کار هواداری انجام ندهند اما سروصدا و تشویق‌های آن‌ها تذکر مسئولان برگزاری مسابقه را به همراه داشت. یکی از عوامل یگان ویژه ضمن تذکر به هواداران استقلال بابت رعایت سکوت به آن‌ها اعلام کرد در صورت ادامه این شرایط ناظر بازی دستور به بیرون کردن هواداران خواهد داد.
* تنش روی سکوهای نساجی اعتراض مسئولان انتظامی به آن‌ها را در پی داشت. ادامه سروصداها باعث شد تعداد بیشتری از عوامل یگان ویژه برای برقراری نظم و سکوت در این قسمت حاضر شوند.
* تنش‌های روی سکوهای نساجی به زمین نیز کشیده شد و در یک صحنه، خطا روی محمد محبی باعث درگیری علیرضا ابراهیمی و روزبه چشمی شد که با دخالت اعضای دو تیم ختم به خیر شد. علیرضا حقیقی پس از این اتفاق از چشمی دلجویی کرد.
* در دقیقه ۲۲ ساپینتو در اعتراض به داور چهارم به او اعلام کرد داور تا کنون ۲ آفساید حریف را نگرفته است.
* عباس تیموری نماینده فدراسیون به هواداران استقلال بابت رعایت سکوت تذکر داد.
* پس از اعلام آفساید قایدی در دقیقه ۳۱، حمید مطهری به شدت به مدافعین تیمش اعتراض کرد. همچنین گلزنی قایدی پس از سوت داور اعتراض علیرضا حقیقی را در پی داشت. هواداران نساجی نیز با فریادهای خودشان از داور خواستند به بازیکن استقلال کارت زرد بدهد.
* در دقیقه ۸۰ و به دلیل فریاد اندک هواداران حاضر در استادیوم، تیم نساجی بازی را متوقف کرد و به این موضوع اعتراض کرد.
* در شرایطی که بیژن حیدری ۶ دقیقه زمان تلف شده اعلام کرده بود، اما روی تکل رضاوند در دقیقه ۹۱، علیرضا حقیقی دچار مصدومیت شد که این مسئله ۵ دقیقه از زمان بازی را گرفت. به دلیل انجام ۵ تعویض نساجی، حقیقی مجبور به ادامه بازی شد و این دیدار تا دقیقه ۱۰۲ ادامه پیدا کرد.

منبع: ورزش سه

درباره نویسنده

مطالب مرتبط