وزیر ارتباطات: از ابزارهای کنترل عملکرد کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به زودی رونمایی می‌شود

وزیر ارتباطات: از ابزارهای کنترل عملکرد کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به زودی رونمایی می‌شود

وزیر ارتباطات با بیان اینکه استفاده مناسب کودکان و نوجوانان از فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای برای وزارت ارتباطات دارد، از فراهم شدن ابزاری برای استفاده کودکان از اینترنت امن، مفید و سالم در وزارت ارتباطات خبر داد. بنا به گفته خبرگزاری فارس این ابزار محصول مشترک وزارت ارشاد، آموزش و پرورش و وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات است.

عیسی زارع‌پور به اقداماتی که در دولت سیزدهم برای استفاده مناسب کودکان و نوجوانان از فضای مجازی انجام شده اشاره کرد و گفت: «ابزاری فراهم شده است که در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند برای سنین مختلف فرزندان خود اینترنت امن، مفید و سالم را فرآهم کنند».

او با تاکید بر اینکه مدارس باید در معرفی این ابزارهای تلاش کنند، گفت: «این ابزارها به زودی رونمایی می شود و برای استفاده در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد تا در صورت تمایل از آن برای ایجاد یک محیط سالم برای کودکان خود در فضای مجازی استفاده کنند».

گفتنیست در حال حاضر نرم افزارهای متعددی برای کنترل کودکان در اینترنت وجود دارد و مشخص نیست موضوعی که وزیر ارتباطات مطرح کرده به یک نرم افزار خلاصه می‌شود یا خیر، البته با توجه به برخی صحبت‌های دیگر او احتمال می‌رود ابزاری که او درباره آن صحبت می‌کند یک ابزار تهیه وایت لیست برای والدین باشد. خبرگزاری فارس به نقل از وزیر ارتباطات گفته که این محصول حاصل فعالیت مشترک وزارت ارتباطات و صدا و سیما و آموزش و پرورش و وزارت ارشاد است : «یکی از کارهای خوب در این زمینه، اینترنت کودک و نوجوان است. ابزاری فراهم کردیم که می توانیم اینترنت ایمن، مفید و سالم در اختیار خانواده‌ها قراردهید تا لیست سفید برای فرزند تهیه کند و این امکان را به شکل سیستماتیک فراهم می‌کنیم. این کار حاصل کار مشترک آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، صدا و سیما، تهیه شده است و به زودی رونمایی می‌شود».

اهمیت استفاده از فناوری در حوزه آموزش

عیسی زارع‌پور در مراسم اختتامیه سی و ششمین اجلاس مدیران و روسای آموزش پرورش کشور با اشاره به اهمیت استفاده از فناوری در حوزه آموزش برای توسعه سکوها و شبکه‌های اجتماعی این حوزه اعلام آمادگی کرد و گفت: «متخصصینی که حاصل نظام تعلیم و تربیت کشور است در این برهه توانسته‌اند ما را در بسیاری از این زمینه‌ها خودکفا کنند».

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زارع‌پور به همکاری‌های مشترک بین دو وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: «با راه اندازی شبکه شاد در دوران کرونا خانواده ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در کنار آموزش و پرورش قرار گرفت و دین خود را به آموزش و پرورش ادا کرد».

او به پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها نیز اشاره کرد و گفت: «با همکاری آموزش پرورش اتصال تمام مدارس کشور به شبکه فیبرنوری را در برنامه خود قرار می‌دهیم، البته در قالب برنامه ششم توسعه تاکنون ۸۰ هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند که این مسیر نیز ادامه پیدا می‌کند».

مقاله مرتبط: اگر این اپ‌های اندرویدی را روی گوشی‌تان دارید، همین حالا آن‌ها را پاک کنید

اتصال تمام روستاها به شبکه ملی اطلاعات تا سال آینده

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ۸۷ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند، گفت: «تاپایان سال جاری ۹۵ درصد و تا هفته دولت سال آینده نیز تمام روستاهای بالای بیست خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند».

به گفته او این امر در کنار تمام مزایای دیگر، امکان  فعالیت سکوهای آموزشی و سایر سکوهای خدمات رسان را در سراسر کشور فراهم خواهد کرد.

زارع پور همچنین در این مراسم، اعلام آمادگی کرد با همکاری وزارت آموزش و پرورش در موضوع سکوهای (پلتفرم ها) آموزشی، حداکثر استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات برای توسعه نظام آموزشی هوشمند و عدالت محور انجام شود.

 

منبع: دیجیاتو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط