آشنایی با کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا

آشنایی با کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا

کشور ایتالیا دارای مناطق زیادی جهت گردشگری می باشد. جاذبه های گردشگری این کشور بیشتر به تاریخ آن بر می گردد. یکی از این مناطق گردشگری کولوسئوم Colosseum است. در این مقاله در مورد این مرکز گردشگری، مکان آن و معماری خاصش برای آشنایی بیشتر شما، صحبت می شود. چه بسا که گزینه انتخابی شما برای سفرهای آینده تان همین منطقه باشد. این مکان یادگار گذشته ایتالیا است که به آن رسیدگی شده و آن را بازسازی هم کرده اند. ایتالیا در کل به همه آثار تاریخی و گردشگری خود رسیدگی کرده و اجازه نمی دهد از بین روند. هر چند تقریباً نصف این سازه از بین رفته است، اما همچنان نماد قدرت رم است. Colosseum عامل اصلی جذب توریست ها به رم می باشد، آوازه این مکان تاریخی در تمام جهان پیچیده است. تورهای مختلفی از بیشتر کشورها به مقصد رم تشکیل شده اند که با هزینه های مناسب، سفر خوبی را برای توریست ها رقم می زنند.

کولوسئوم کجاست؟

کولوسئوم کجاست؟

کولوسئوم در کجاست؟ این تماشاخانه بین دو تپه به نام های کائولن و اسکولین واقع شده است. تمام قسمت های این بنا را بازسازی کرده اند. این مکان به عنوان یکی از بهترین جاذبه‌ های گردشگری ایتالیا، هر ساله تعداد زیادی از توریست ها را به آنجا کشانده و کمک بزرگی به اقتصاد کشور نموده است. در این مکان گلادیاتور را با یکدیگر یا حیوانات وحشی درگیر می کردند و خود از آن لذت می بردند. وجود این تماشاخانه باعث پیشرفت مناطق اطرافش هم شده است. ساختمانهایی مثل: مدرسه گلادیاتور ها، آرمامنتاریوم، محل بستری زخمی ها و… در اطراف آن ساخته شده است. این مکان تاریخی که به آن قتلگاه برده ها هم گفته میشده، نوعی تماشاخانه است. در آنجا اکثر مسابقات کشور برگزار میشد که مهمترین آنها مبارزه بین گلادیاتور ها بوده است. بیشتر تماشاگران این مسابقات اشراف در بعضی مواقع هم افراد با سطح معمولی بوده اند. البته افراد فقیر هم می توانستند به تماشای جنگ گلادیاتور ها بروند، چون پولی نبود.

نوع ساخت و معماری

از سبکهای دوریکا، ایونیک و قرنتی در معماری کولوسئوم استفاده کرده و آن را به صورت سه طبقه ساخته اند. برای آن ۸۰ درب قرار داده اند تا رفت و آمد افراد با مشکل مواجه نشود. همچنین مقاومت این تماشاخانه را به وسیله ۸۰ ستونی که برای آن ساخته اند، چندین برابر کرده اند. مواد به کار گرفته شده در این مکان گردشگری بیشتر بتن بوده است و فقط در بعضی از طاق های آن از آهک استفاده کرده اند. این سازه بیضی شکل است و ۴۸ متر ارتفاع دارد. قسمت زیرین صحنه ‌از چوب ساخته شده است که بتوان حیوانات و گلادیاتور ها را در آنجا نگهداری کرد. در کل ساخت این تماشاخانه برای محبوب شدن فلاویان ها در بین مردم بود، مخصوصاً که تماشای نبرد گلادیاتورها را رایگان کرده بودند. یک دلیل دیگر برای ساخت این تماشاخانه علاوه بر سرگرم کردن مردم، ابراز قدرت توسط امپراتوری بوده است. این تماشاخانه لقب بزرگترین تماشاخانه را به خود اختصاص داد.

تاریخچه کولوسئوم

تاریخچه کولوسئوم شهر رم

کولوسئوم شهر رم از عجایب هفتگانه می باشد و ظرفیتی نزدیک به ۸۰۰۰۰ نفر دارد‌. این اثر گردشگری جزو میراث ایتالیا است‌. طرح این تماشاخانه حدود سال ۶۹ توسط وسباسیان ارائه شد. اما در آن سالها وسباسیان نتوانست آن را بسازد و تینوس پسرش مسئول ساخت تماشاخانه شد. بالاخره بعد از گذشت حدود ده سال در سال ۸۰ ساخته شد. سالها از این مکان برای جنگ های بین گلادیاتورها استفاده میشد. تماشای این مسابقات رایگان بود و هیچ نفعی برای آنها نداشت پس آنرا متوقف کردند. با وقوع چندین زلزله و آتش سوزی این بنا به بازسازی محتاج شد. در سال ۲۰۰۰ بازسازی این بنا را شروع کردند و به صورت کامل آن را بازسازی کردند. این مسابقاتی که در آنجا برگذار میشد علاوه بر آسیبی که به گلادیاتور ها وارد می کرد، باعث انقراض خیلی از گونه های حیوانات وحشی منطقه می شد. پس در سال ۴۳۵ جنگ گلادیاتور ها را در آنجا خاتمه دادند و در سال ۵۲۳ تمام مسابقات خونین آنجا تعطیل شد.

ساختار کولوسئوم

کولوسئوم از قسمت های مختلفی ساخته شده است که در ادامه مقاله آن ها را بیان می کنیم. دیوار بیرونی این آمفی تئاتر از سنگ تراورتن به اندازه صد هزار متر مکعب ساخته شده است. دیوار های بیرونی از طاق هایی در بین ستون ها، تشکیل شده اند. میدان مبارزه دارای طول و عرضی برابر با ۸۷ و ۵۵ می باشد و کف آن را با شن پوشانده اند. دور میدان را دیواری پوشش می دهد. این تماشاخانه دارای دو طبقه زیر زمین است. این زیر زمین محل انتظار گلادیاتور ها و حیوانات برای ورود به میدان مبارزه بوده است. این زیر زمین ها تقریباً ۸۰ راهرو دارند‌‌. زیر زمین به ساختمان های اشراف زاده ها راه داشته، عبور و مرور آنها از طریق این زیر زمین انجام شده است. جایگاه تماشاگران با توجه به جایگاه اجتماعی آنها تعیین شده است. جایگاه امپراتور و نزدیکانش در جلو و نزدیک به میدان نبرد بوده است.
سناتور ها و اشراف هم در جایگاه های عقب تر قرار می گرفتند. در آخرین سکو ها هم افراد فقیر و عادی برای تماشای مبارزه می نشستند. مردم عادی از ۷۶ ورودی برای عبور و مرور به آمفی تئاتر استفاده می کردند. یک درب هم مخصوص افرادی بوده که شکست خورده اند ولی زنده مانده اند، این دروازه به نام زندگی شناخته شده است. دروازه مرگ هم برای حمل جسد ها مورد استفاده قرار گرفته است. دروازه افراد پیروز هم جدا از بقیه بوده است. سایبان آن پارچه ای است که از اطراف با طناب ها جمع و باز میشده. این سایبان از آزار تماشاگران، توسط باد و باران جلوگیری نموده است و از آن توسط دکل هایی محافظت شده است.

کاربری کولوسئوم

در اصل معنی کلمه کولوسئوم همان تماشاخانه می باشد. اوایل با نام آمفی تئاتر فلاویان شناخته شده بود اما با گذشت زمان نام آن تغییر کرد. آنجا محل اجرای خیلی از مسابقات و جشن های آن زمان بوده است. بیشترین کاربردی که این مکان داشته است، نمایش مبارزه گلادیاتورها به مردم بوده است. گلادیاتور ها نماد قدرت در آن زمان بوده اند. آن ها با حیوانات درنده برای نشان دادن قدرت خود مبارزه کرده اند. این افراد از بین اسیران و مجرمان انتخاب شده و آموزش می دیدند که تبدیل به گلادیاتور شوند. نمایش وناسیون که در واقع همان مبارزه با حیوانات است، هم از دیگر کاربردهای این مکان می باشد. این نمایش های خشن مورد علاقه اکثر رومی ها بوده است. با ایجاد دکورهای خاصی که محل زندگی حیوانات را معرفی کرده به شکار حیوانات می پرداختند. این نمایش ها باعث از بین رفتن تعداد زیادی از حیوانات شده بود، به همین خاطر با گذشت زمان رونق خود را از دست داد.

گلادیاتور
کف میدان تماشاخانه امکان ذخیره آب دارد و به همین خاطر از آنجا برای نمایش دادن مبارزات دریایی استفاده کرده اند. هنوز مشخص نشده که آیا واقعاً تماشاخانه قابلیت نگه داشتن آب را داشته و چطور آن را ذخیره کرده است. این نظر هم داده شده است که احتمالاً زمان نمایش نبردهای دریایی، به قبل از ساخت زیر زمین ها مربوط می باشد. از این مکان تاریخی ایتالیا برای انجام مراسماتی مثل اعدام هم استفاده شده است. اعدام در آن زمان با شمشیر یا تیر انجام میشد یا آن فرد را خوراک حیوانات می‌ کردند. نمایش مناظر طبیعت یا همان سیلوا هم در آنجا انجام میشد. نقاشان و معماران آن زمان محیط میدان نبرد را مانند جنگل تزیین می کردند و حیوانات را در آن جا نمایش می دادند. آنجا محل خوبی برای برگزاری جشن های مختلف مثل جشن پیروزی بوده است. در این جشن ها هم از گلادیاتور ها و حیوانات استفاده کرده اند. این جشن ها شامل نمایش های آکروباتیک و شعبده بازی و جادوگری بوده اند.

برای آشنایی بیشتر با مکان های تاریخی ایتالیا، کلیک کنید.

کلام آخر
کولوسئوم به عنوان یک مکان تاریخی مورد استقبال خیلی از توریست ها قرار گرفته است. این مکان خود به تنهایی یک قطب قوی از گردشگری کشور ایتالیا را تشکیل داده است. این مکان نماد قدرت و تاریخ ایتالیاست. زمانی که گلادیاتورها در میدان به جنگ می پرداختند مورد تشویق قرار می‌ گرفتند، اما در زندگی عادی هیچ گونه حق و حقوقی نداشتند. این مسابقات بعضی مواقع تا چندین ماه به طول می انجامید. خصوصیات معماری این سازه بی نظیر است. در سفر به ایتالیا حتماً از این مکان تاریخی، دیدن کنید. با دیدن این سازه با تمدن و همچنین فرهنگ رومیان آشنا شده و به قدرت آنها در آن زمان پی خواهید برد. این مکان برای توریست ها شبانه روز باز است و میتوانند هر زمان که مایل باشند به تماشای این مکان با ابهت بروند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط