آشنایی با فرهنگ مردم مصر

آشنایی با فرهنگ مردم مصر

کشور مصر (Egypt) یکی از باستانی‌ترین سرزمین‌ها بر روی کره‌ی زمین با ۶ هزار سال پیشینه‌ی تاریخی است. این کشور از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین جوامع بشری برخوردار می‌باشد. کشور مصر با اینکه در تمام این سال‌ها دست خوش تغییر و تحولات فراوانی قرار گرفته است همواره با اتکا به پیشینه‌ی تاریخ شکوهمند خود، ثبات فرهنگی را حفظ کرده است. فرهنگ مردم مصر در طول تاریخ مورد تهاجمات فرهنگی و اجتماعی از سوی خاورمیانه، یونان، اروپا، آفریقا و… بوده است. به طور دقیق‌تر کشور مصر پس از افول دوران فراعنه، مورد هجوم یونانیان و پس از آن مسیحیت و در آخر اسلام قرار گرفته است. پایتخت این کشور تاریخی شهر زیبای قاهره است؛ و از شهرهای مهم دیگر آن می‌توان به بندر اسکندریه، فیوم، پورت سعید و جیزه اشاره نمود. از دیگر شهرهای مهم و دیدنی این کشور می‌توان شهرهای سلوم، العالمین، سیدی برانی، بردیا و مطروح را نام برد که مقصد گردشگران هستند.
با وجود تمام این موارد، فرهنگ مردم با اتکا به تاریخ درخشان خود سعی بر استقامت در برابر تاثیرات خارجی داشته است. با این حال پیشرفت صنعت ارتباطات موجب نفوذ فرهنگ غربی در تمام کشورها بخصوص کشورهای درحال پیشرفت شده است. کشور مصر یکی از دیدنی‌ترین مناطق جهان به شمار می‌رود که در شمال شرقی قاره‌ی آفریقا قرار گرفته است. به واسطه‌ی عبور رود نیل و وجود دلتای آن، باستانی‌ترین تمدن جهان در این منطقه به وجود آمده است.

مصر یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی دنیا

آداب و رسوم و فرهنگ مردم مصر

فرهنگ مردم مصر با یک سری عقاید منحصر به فرد همراه است که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

• در سفر به مصر شربت و نوشیدنی خود را تا آخر بنوشید و آن را نصفه و نیمه رها نکنید. در صورتی که در سفر به کشور مصر از شما با نوشیدنی پذیرایی کردند حتما آن را تا انتها بنوشید، در غیر این صورت رسم احترام به میزبان را به جا نیاورده‌اید. در فرهنگ مردم مصر ناتمام گذاشتن نوشیدنی نشانه‌ی خوبی ندارد و از نظر آنها این اتفاق باعث بدیمنی می‌شود.
• یکی از عادات و رفتارهای رایج و جا افتاده در فرهنگ مردم مصر، تعارف می‌باشد؛ از این رو نباید تعارف‌ها را جدی بگیرید. این عادت تا حدودی شبیه به رسوم مردم ایران است، و می‌توان گفت مردمان ساکن خاورمیانه همه از این رسم برخوردار می‌باشند. تعارفات در مصر به این صورت است که در هنگام ایجاد روابط اجتماعی از شما دعوت می‌کنند که در منزلشان مهمان شوید و یا با آنها به صرف نهار و یا نوشیدنی مشغول گردید. در مواجهه با چنین پیشنهاداتی نباید آنها را جدی بگیرید، زیرا ممکن است فقط یک تعارف باشند.
• یکی از رسومی که در فرهنگ مردم کشور مصر رایج است برگزاری جشن هفت روزگی فرزند می‌باشد. در کشور مصر زوج‌هایی که صاحب فرزند شده‌اند در روز هفتم تولد فرزند خود جشنی برگزار کرده و از میهمانان خود با شیرینی‌های خانگی پذیرایی می‌کنند. میهمانان در این جشن ترانه‌هایی قدیمی برای کودک هفت روزه می‌خوانند و به رقص و پایکوبی می‌پردازند. مضمون کلی این ترانه‌ها احترام به پدر و مادر و صبوری پیشه کردن کودک است، که در فرهنگ مردم مصر چنین بر می‌آید که کودک این صحبت‌ها را الگویی برای آینده‌ی خود قرار می‌دهد.
• در فرهنگ مردم کشور مصر رسم بر این است که با پای راست خود به هر مکانی وارد می‌شوند. این بدان معنا است که در هنگام عبور از درب هر مکانی ابتدا با پای راست خود قدم به داخل بر می‌دارند. این موضوع نشانه‌ای از احترام و ادب است و مردم مصر این عمل را به فال نیک می‌گیرند.
• در فرهنگ مردم کشور مصر کلاغ جایگاهی شوم و نامبارک دارد. از این رو اغلب مردم این پرنده را دوست ندارند و آن را از محل زندگی خود دور می‌کنند. نشستن کلاغ بر بام خانه نشانه‌ای از وقوع یک اتفاق ناگوار برای اهل آن خانه می‌باشد.

بافت جمعیتی کشور مصر

جمعیت کشور مصر

مصر یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای قاره‌ی آفریقا و خاورمیانه محسوب می‌شود. فرهنگ مردم مصر در نوع خود بسیار منحصر به فرد می‌باشد و با سایر نقاط جهان متفاوت است. به طور تقریبی کرانه‌های رود نیل را بیابان‌هایی با وسعت بسیار فرا گرفته است و خالی از جمعیت می‌باشد. از سوی دیگر نیمی از جمعیت مردم مصر در شهرها زندگی می‌کنند. قاهره و اسکندریه پرجمعیت‌ترین شهرهای مصر به شمار می‌روند که بیشترین سهم از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند. گفتنی است که کشور مصر در حوزه‌ی سیاسی و روابط بین المللی یکی از تاثیرگذارترین کشورهای دنیا به خصوص در دنیای عرب محسوب می‌شود.

دین مردم مصر و اعتقادات مذهبی و تاثیر آن بر فرهنگ مردم مصر

از قدیم الایام دین و مذهب جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ مردم مصر داشته است. در طول تاریخ مردم مصر دین و مذهب‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند، تا اینکه با حمله‌ی اعراب به دین اسلام روی آوردند. در گذشته هر کدام از شهرهای مصر خدایان و ادیان منحصر به خود را داشته‌اند و مردم آنها را می‌پرستیدند. با تصرف مصر توسط مسیحیان مردم این کشور دین مسیحی را انتخاب کردند و پس از باز پس گیری این کشور دین رسمی آنها اسلام گردید. در حال حاضر دین رسمی کشور مصر اسلام است و اکثریت مردم اهل سنت هستند. البته جمعیت کثیری از مسیحیان قبطی همچنان در این کشور ساکن می‌باشند. وجود این تغییر و تحولات موجب ماندگاری یک سری رسم و رسومات و اعتقادات در فرهنگ مردم کشور مصر شده است که در نوع خود بسیار زیبا و قابل ستایش می‌باشند.

برگزاری عید فطر در کشور مصر

مقاله مرتبط: همه چیز درباره آداب و رسوم و فرهنگ مردم اسپانیا

فرهنگ مردم مصر و تنوع غذایی آن

یکی از جاذبه‌های سفر آشنایی با غذاهای بومی آن محل می‌باشد. غذاهای بومی و منحصر به فرد جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ مردم مصر دارند. دستور طبخ برخی از غذاها پیشینه‌ای بیش از ۵ هزار سال دارند. از این رو قبل از سفر به این کشور بهتر است با چند نمونه از غذاهای سنتی و بومی این کشور آشنا شوید.

• کوشاری: یکی از غذاهای محبوب مصری که شباهت زیادی به پاستای ایتالیایی دارد کوشاری می‌باشد. برای طبخ این غذا از موادی چون؛ برنج، ماکارونی، سس گوجه فرنگی، لوبیا، عدس و… استفاده می‌شود. این خوراک بسیار لذیذ به همراه سس مخصوص مصری سرو می‌گردد.
• کباب: کباب مصری شباهت بسیاری به کباب‌های ایرانی دارد و بر روی زغال کباب می‌شود. این نوع کباب با استفاده از گوشت گوساله و یا گوسفند تهیه می‌گردد و به همراه نان، برنج و سالاد و سبزیجات سرو می‌شود. تنها تفاوت کباب مصری با کباب ایرانی نحوه‌ی عمل آوری آن می‌باشد.
• فول وا تامیا: یکی از خوراک‌های محبوب که جایگاهی ویژه در فرهنگ مردم مصر دارد فول وا تامیا است. این غذای لذیذ شباهت بسیار زیادی با فلافل دارد و در طبخ آن به جای نخود، بیشتر از لوبیا استفاده می‌شود. برای تهیه‌ی فول وا تامیا، لوبیا را پخته و با ادویه جات و سبزیجات مخصوص مخلوط می‌کنند و پس از سرخ کردن به همراه نان سرو می‌شود.
• موساکا: یکی دیگر از خوراک‌های معروف مصری موساکا می‌باشد که با استفاده از بادمجان، رب گوجه فرنگی، فلفل سبز و پیاز طبخ می‌شود و به همراه سس مخصوص مصری و سالاد سرو می‌گردد.
• شاک شوکا: یکی از خوراک‌های مصری که بومی بندر اسکندریه که به عنوان صبحانه سرو می‌شود شاک شوکا است. این خوراک خوشمزه ترکیبی از تخم مرغ آب پز، سس گوجه فرنگی، فلفل، سیر و… می‌باشد.
• هاواوشی: یکی از غذاهای محلی مصری هاواوشی است که شباهت زیادی به سمبوسه دارد. برای طبخ این خوراک گوشت را طعم‌دار کرده و به همراه نوعی نان مخصوص به نام بلدی طبخ می‌کنند.

• سماک: سماک به معنای ماهی در زبان مصری باستانی می‌باشد. یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین غذاها در حاشیه‌ی رود نیل ماهی است که جایگاهی ویژه در فرهنگ مردم مصر دارد. از این رو در کشور مصر غذاهای دریایی بسیار متنوعی یافت می‌شود. سماک ماهی قزل آلای رود نیل است که با استفاده از ادویه و سبزیجات مخصوص به صورت سرخ کرده و یا کبابی طبخ می‌شود.
• محشی: محشی یک نوع برنج محلی طعم‌دار شده می‌باشد که با استفاده از آن، بادمجان، کدو، فلفل سبز، برگ کلم و گوجه فرنگی را شکم پر می‌کنند. سپس تمام سبزیجات را درون یک قابلمه قرار داده و روی آنها را با سس مخصوص و لیمو می‌پوشانند.
• حمام محشی: یکی دیگر از خوراک‌های سنتی در فرهنگ مردم کشور مصر حمام محشی یا کبوتر شکم پر می‌باشد. به هنگام سفر به مصر حتما باید این خوراک لذیذ را امتحان کنید. برای تهیه‌ی این غذا درون کبوتر را با استفاده از بلغور گندم پر کرده، سپس بر روی آتش کباب می‌کنند. این خوراک لذیذ قدمتی چندین هزار ساله دارد و در شمال آفریقا بسیار مرسوم می‌باشد.
• باباغنوج: این خوراک لذیذ با استفاده از پوره‌ی بادمجان کباب شده به همراه جعفری، آب لیمو، زیره و… تهیه می‌شود. باباغنوج در کشور مصر بسیار پرطرفدار می‌باشد.

تنوع غذایی در مصر

سخن پایانی

کشور مصر و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن یکی از مهم‌ترین مقاصد در میان گردشگران و جهانگردان محسوب می‌شود. در هنگام سفر به قدیمی‌ترین کشور دنیا، علاوه بر دیدار از جاذبه‌هایی چون اماکن تاریخی، توجه به فرهنگ مردم مصر مانند رسم و رسومات، غذاهای محلی و… می‌تواند بسیار جذاب باشد. کشور مصر به پشتوانه‌ی تاریخی چند هزار ساله از فرهنگ و تمدن بسیار غنی برخوردار است. حتی امروزه این پیشینه‌ی تاریخی در فرهنگ مردم مصر قابل لمس است و می‌توان تاثیرات آن را مشاهده نمود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط