آشنایی با صنایع دستی شیراز

آشنایی با صنایع دستی شیراز

شیراز شهری نام آشنا برای همه مردم ایران می باشد. افراد زیادی به این شهر سفر کرده و با مهمان نوازی مردمان خون‌گرم آن روبرو شده اند. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با صنایع دستی شیراز اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. پس اگر قصد دارید تا در رابطه با صنایع دستی شیراز اطلاعات مفید و سودمند را به دست آورید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شیراز شهری زیبا و جذاب

شیراز

قبل از پرداختن به معرفی صنایع دستی شیراز بهتر است کمی در رابطه با این شهر زیبا و جذاب صحبت کنیم. شیراز جزو یکی از شهر های جنوبی کشور ایران می باشد که دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی است. این شهر با داشتن آثار تاریخی زیاد مانند تخت جمشید و مقبره حافظ جزو یکی از شهر های توریستی و گردشگری بسیار زیبا و پرطرفدار به حساب می آید. هر سال افراد بسیار زیادی به این شهر زیبا سفر کرده و از آثار تاریخی و زیبای آن دیدن می‌ کنند. این آثار تاریخی سبب جذب گردشگران و توریست های بسیار زیادی به این شهر شده است. سفر به شهر شیراز در ماه هایی مانند اردیبهشت خالی از لطف نیست. شما می توانید زیبایی و جذابیت را در شهر شیراز و در ماه اردیبهشت مشاهده نمایید.
البته در تمام ماه های سال این شهر دارای جذابیت مخصوص به خود است. تخت جمشید که جزو یکی از آثار باستانی بسیار قدیمی و پر قدمت می باشد در شهر شیراز قرار دارد. شما فردی را پیدا نمی کنید که به شهر شیراز سفر کرده باشد اما از تخت جمشید پرصلابت دیدن نکرده باشد. جذابیت و صلابت این آثار باستانی باعث مبهوت شدن هر انسانی می شود. شیراز دارای آثار باستانی بسیار زیبایی مانند قلم کاری، خاتم، کاری معرق، منبت کاری و … می باشد. این شهر را می‌توان به عنوان مهد فرهنگ و هنر کشور ایران دانست. شیراز را به دلیل تنوع بالای آن در صنایع دستی در کل دنیا به شهر صنایع دستی نامیده اند.

معروف ترین صنایع دستی شیراز

معروف ترین صنایع دستی شیرازشیراز جزو شهر هایی می باشد که دارای صنایع دستی بسیار زیاد و پرطرفداری است. معرق کاری، خاتم کاری، نقره کاری، قلم‌زنی، کاشی هفت رنگ، منبت کاری، جوک کاری، گیوه، نمد مالی، سفالگری، صنایع دستی دست بافت، شیشه گری، میناکاری، نقاشی گل و مرغ، مینیاتور، پارچه های رنگی عشایر، سبد بافی و … جزو صنایع دستی شیراز می باشند. می توان گفت این صنایع جزو صنایع بسیار پرطرفدار در این شهر هستند. افرادی که به این شهر سفر می کنند می توانند هر کدام از این صنایع را که دوست دارند خریداری کرده و به عنوان سوغاتی برای عزیزان و خانواده خود ببرند. هر کدام از هنر هایی که گفته شد جزو هنر های اصیل ایرانی می باشند که از دیرباز در کشور ایران بسیار مورد استقبال افراد بوده اند. برای انجام هر کدام از این هنر ها افراد باید تخصص بالایی داشته باشند تا بتوانند نتیجه و خروجی کار را به بهترین شکل ممکن رقم بزنند. ما در مقاله دیگر به معرفی سوغاتی های شیراز پرداخته بودیم که پیشنهاد می کنیم برای مطالعه آن کلیک کنید.

شیراز شهر جهانی صنایع دستی

در مطالب بالا در رابطه با صنایع دستی شیراز صحبت کردیم و این صنایع را برای شما تا حدودی نام بردیم. همان طور که گفته شد شیراز به عنوان شهر صنایع دستی در کل دنیا نامیده شده است. تنوع صنایع دستی در این شهر زیاد می باشد. این شهر به دلیل تعداد بالای جاذبه های گردشگری که دارد توانسته است مقصد بسیار عالی برای گردشگران و توریست‌ها باشد. به دلیل جاذبه های تاریخی، ادبی، فرهنگی، هنری، طبیعی و … در این شهر، افراد زیادی برای دیدن این جاذبه ها به شیراز سفر می کنند. بر اساس تحقیقاتی که محقق ها در رابطه با شهر شیراز انجام داده اند متوجه شدند که این شهر در دوران ساسانی از قدمت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است.
می‌ توان گفت هنر معرق کاری در این شهر از قدمت بالایی برخوردار است و طرفداران مخصوص به خود را دارد. همچنین هنر معرق در شهر شیراز و در کل ایران جزوه هنر های بسیار با اصالت می باشد که افراد زیادی در انجام این هنر تبحر و تخصص بالایی دارند. در حقیقت معرق هنری می باشد که افراد با برش های چوب می توانند اشکال بسیار زیبایی به وجود آورند. امروزه هنرمندان ایرانی و شیرازی توانسته اند از تکه های چوب در رنگ های مختلف بهره گرفته و طرح‌ های بسیار زیبا و جدیدی را ایجاد نمایند.

برای آشنایی با هشت مکان تاریخی شیراز، اینجا کلیک کنید.

نقره کاری هنری بسیار پر‌ارزش و جزو صنایع دستی شیراز

نقره کاری

نقره‌کاری نیز جزو صنایع دستی شیراز می باشد. این هنر از روزگاران بسیار قدیم در شهر شیراز رواج پیدا کرده است و تا به امروز نیز افراد زیادی مشغول به انجام آن می باشند. هنرمندان بر روی نقره طرح های مختلف مانند طرح گل سرخ، فروهر، لیلی و مجنون، پادشاهان هخامنشی، طرح پرسپولیس، گل نرگس، عنبر بو و … ایجاد می کنند. از این هنر برای تهیه جا جواهراتی، آینه و شمعدان، زیورآلات، لوازم تزیینی و … استفاده می شود.
می توان گفت نقره کاری جزو هنر و شاخه‌ای از فلزکاری می باشد. همچنین جزو یکی از صنایع دستی بسیار ارزشمند و پر زحمت است. نقره جزو فلزات ارزشمند می باشد که افراد برای خرید آن باید هزینه بالای پرداخت نمایند و اگر بر روی نقره هنر دست افراد نیز ایجاد شود، این هزینه چندین برابر می گردد. هنر نقره کاری نسبت به سایر صنایع دستی جزو صنایع دستی بسیار گرانقیمت به حساب می آید و همه افراد نمی توانند آن را به راحتی خریداری کنند. اما این هنر ارزشمند می باشد و قیمت گذاری بر روی آن‌ کار راحتی نیست.

منبت کاری هنری بی بدیل

منبت کاری

منبت کاری جزو یکی از صنایع دستی شیراز می باشد. افرادی که این هنر را از نزدیک دیده اند می توانند بر زیبایی و ظرافت آن شهادت دهند. این هنر در شهر شیراز به خصوص در شهر آباده هنری بسیار ارزشمند و پرطرفدار می باشد. می‌ توان گفت یکی از صنایع دستی شیراز که ثبت جهانی شده هنر منبت کاری می باشد. منبت کاری یعنی همان کنده کاری حجمی بر روی چوب. می توان گفت این هنر جزو هنر هایی است که در دوره صفویه به اوج خود رسید و در این دوره به هنر منبت کاری بسیار ارزش و بها داده شد.
اگر‌ کمی دقت کنید می توانید این هنر زیبا را بر روی سر در مساجد، بر روی میزها، منبرها، قاب ها و … مشاهده نمایید. می توان یکی از آثار بسیار قدیمی در شهر شیراز را که به منبت کاری مرتبط است صندوق بقعه متبرکه سید میر محمد (ع) نام برد. منبت کاری تنها با استفاده از چند ابزار ساده مانند قلم و اسکنه ای فلزی انجام می شود. در این هنر تبحر و تخصص فرد هنرمند حرف اول را می زند. هرچقدر هنرمند از تبحر و مهارت بالایی برخوردار باشد می‌ تواند آثار بسیار زیبا و ارزشمندی به وجود آورد.

قلم زنی

قلم زنی

قلم‌ زنی یکی دیگر از صنایع دستی شیراز می باشد. که هنرمند با استفاده از قلم و چکش به خلق آثار بسیار زیبا در این زمینه می پردازد. در هنر قلم زنی از مس، نقره، طلا و برنج استفاده می شود. می‌ توان گفت شهر شیراز جزو شهر هایی می باشد که در هنر قلم زنی بسیار پر آوازه و مشهور است. این هنر دارای سبک های مختلفی می باشد. که در شهر شیراز بیشتر از سبک های دوره هخامنشیان و ساسانیان استفاده می شود. قلم زنی بر روی نقره هنری جهانی می باشد. افراد مختلف در کل دنیا با این صنایع دستی آشنایی دارند. اگر شما نیز به شهر شیراز سفر کرده و قصد خرید یک صنایع دستی بسیار ارزشمند را دارید قلم زنی جزو آن صنایعی می باشد که می تواند انتخاب درستی باشد.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم تا در رابطه با انواع صنایع دستی شیراز صحبت کنیم. همچنین یکی از صنایعی که به ثبت جهانی رسیده است را به شما معرفی نماییم. صنایع دستی شیراز جزو صنایع دستی بسیار پرطرفدار و ارزشمند در کل دنیا می باشند که طرفداران مخصوص به خود را دارند. توریست های بسیار زیادی به شهر شیراز سفر کرده تا بتوانند از این صنایع دستی بسیار زیبا و جذاب دیدن کرده و خرید خود را از آن انجام دهند. اگر شما نیز تا به حال به شهر شیراز سفر نکرده‌اید بهتر است در اولین فرصت این کار را انجام دهید. زیرا شهر شیراز در کنار جاذبه های گردشگری، طبیعی، باستانی، هنری و … جاذبه های دیگری مانند صنایع دستی نیز دارد.
افراد می‌ توانند از این صنایع بسیار ارزشمند که کار دست می‌ باشند خریداری کرده و درون منزل خود استفاده کنند. تمام این صنایع وقت و انرژی بسیار زیادی برای شان صرف شده است. افراد هنرمند با هنر و مهارت خود ساعت های طولانی بر روی این صنایع دستی وقت گذاشته و تلاش کردند تا بتوانند یک خروجی بسیار عالی و زیبا اصیل و ارزشمند را به وجود آورند.
امید است با این مقاله توانسته باشید اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با صنایع دستی شیراز به دست آورید. همچنین بتوانید در سفر به این شهر زیبا از این صنایع دستی ارزشمند استفاده کرده و برای عزیزان خود سوغاتی بسیار عالی و اصیل تهیه نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط