تابلوی آسیب‌دیده کمال‌الملک آسیب‌شناسی می‌شود

تابلوی آسیب‌دیده کمال‌الملک آسیب‌شناسی می‌شود

به دنبال انتشار تصاویری مبنی بر پارگی یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک که در کاخ گلستان نگهداری می‌شود، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع با انتشار اطلاعیه‌ای از بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق آن توسط گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه مرمت تابلوهای نقاشی خبر داد.

در متن این اطلاعیه آمده است: “با دعوت از گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه مرمت تابلوهای نقاشی، قرار است تابلو مورد بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق قرار گیرد. این درحالی است که تابلوی مذکور در گذشته نیز چندین بار مرمت شده است.
ضمن سپاس همیشگی بابت حساسیت اصحاب رسانه برای حراست از گنجینه‌های ملی، پایش سلامت آثار موزه‌ای در دستور کار اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی قرار دارد و هیأتی کارشناسی به این منظور مأموریت بازدید از مخازن و تالارهای کاخ موزه‌ها را به عهده دارند.
امسال نیز اعتبار لازم برای مرمت اضطراری تعدادی از تابلوهای نقاشی موجود در تالارها و مخازن کاخ موزه‌ها در نظر گرفته شده که این مهم به انجام می‌رسد.”

تابلوی آسیب‌دیده کمال‌الملک آسیب‌شناسی می‌شودچندی پیش آرش مودی، فعال گردشگری به دنبال بازدیدی که به تازگی از کاخ گلستان داشت، اطلاع داد که یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک که “گربه و قفس قناری” نام دارد، دچار پارگی شده است.

وی گفته مسئولان حاضر در سالنی که این تابلو به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی‌اطلاعی کرده و حتی این احتمال را مطرح دادند که “شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است”!

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در این‌باره گفت: این موضوع در دست بررسی و اقدام است.

تابلوی “گربه و قفس قناری” اثر محمد غفاری، معروف به کمال‌الملک در سال ۱۳۰۸ هجری قمری در ابعاد ۶۱ در ۴۷ سانتی‌متر، با رنگ‌روغن روی بوم اجرا شده است و هم‌اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط