آزمایش چکاپ کامل بدن شامل چیست؟

آزمایش چکاپ کامل بدن شامل چیست؟

همه ما می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. از لحاظ علمی و همچنین تجربی، ثابت شده که تشخیص بیماری ‌ها در مراحل اولیه می‌تواند روند درمان را بسیار راحت‌تر کند. برای تضمین سلامتی و از بین بردن مشکلات و بیماری ها در نطفه، شما باید از آزمایش چکاپ کامل بدن بهره ببرید. خوشبختانه آزمایش چکاپ جزو آن دسته از آزمایش‌ هایی است که می‌تواند بدن شما را به ‌طور کامل بررسی کند و حتی کوچک‌ترین و جزئی‌ترین مشکلات را نیز به شما اطلاع دهد. در این شرایط شما می‌توانید با استفاده از نظر پزشک خود، روند درمان را در صورت وجود مشکلات گوناگون شروع کنید.

اهمیت آزمایش چکاپ کامل بدن

اهمیت آزمایش چکاپ بدن

همان ‌طور که همه شما می‌دانید، در حال‌ حاضر به دلیل صنعتی شدن جوامع، ما با آلودگی ‌های بسیار زیادی روبرو هستیم. به همین دلیل آزمایش چکاپ بدن جزو مهم‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند به شما کمک کند سلامت خود را در دنیای آلوده امروز حفظ کنید. ما در ادامه قصد داریم برای شما در رابطه با این‌ موضوع که چکاپ کامل بدن شامل چیست صحبت کنیم. شناخت آزمایشات موجود در چکاپ کامل بدن به شما کمک می‌کنند تا با دید بازتری از این خدمات بهره ببرید و اطلاعات خود را در رابطه با این نوع آزمایش بیشتر کنید. اگر کنجکاو هستید تا به این سوال پاسخ دهید که چکاپ کامل بدن شامل کدام موارد است، با ما همراه بمانید.

آزمایش چکاپ کامل بدن شامل چه مواردی می‌شود؟

آزمایش چکاپ شامل چه مواردی می‌شود

به ‌طور کلی چکاپ کامل بدن درسه نوع آزمایش خون، آزمایش ادرار و آزمایش مدفوع انجام می‌شود. اگر می‌خواهید سلامت کلی و تمام جنبه ‌های فیزیکی بدن خودتان را بررسی کنید، باید از هر سه نوع این آزمایش بهره ببرید.

بررسی آزمایش خون از لیست آزمایش چکاپ کامل بدن

آزمایش خون مهم‌ترین آزمایش چکاپ کامل بدن می‌باشد که می‌توانند جنبه‌ های گسترده‌ای از سلامت بدن شما را آشکار کند. این نوع آزمایش اولین آزمایشی است که هر پزشکی برای بررسی سلامت اولیه افراد آن را تجویز می‌کند. آزمایش خون موارد بسیار زیادی را در بدن شما بررسی می‌کند. ما در ادامه لیست این موارد را به‌ طور کامل برای شما آورده‌ایم.

چکاپ کلیه (Kidney Function Test)

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند در لیست آزمایش چکاپ بدن به صورت کامل قرار بگیرد، بررسی سلامت کلیه ‌ها می‌باشد. همان‌ طور که همه شما می‌دانید، کلیه ‌ها در بدن ما وظیفه دارند به تصفیه سازی و پاک ‌سازی خون و همچنین دفع کردن سموم بدن بپردازند. به‌ همین دلیل عملکرد منظم و مناسب این عضو از بدن ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در آزمایش چکاپ کلیه‌ ها موارد گوناگونی مانند اوره یا نیتروژن اوره، و کراتین بررسی می‌شوند تا به‌ طور کامل مشخص شود بدن شما دارای چه مشکلاتی است و در چه زمینه‌ای باید درمان ‌هایی برای شما صورت بگیرد.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با آزمایش کلیه، اینجا کلیک کنید و مقاله “انواع آزمایش کلیه و تفسیر آن ها” را مطالعه کنید.

شمارش سلول ‌های خونی (Complete Blood Count)

شمارش سلول ‌های خونی

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در لیست آزمایش چکاپ بدن بررسی می‌شود، شمارش سلول ‌های خونی می‌باشد. این آزمایش یکی از ساده‌ترین اما مهم‌ترین آزمایشاتی است که ارتباط مستقیم با سیستم ایمنی بدن شما دارد. در این آزمایش مقدار مشخصی از خون شما مورد آزمایش قرار میگیرد و تعداد گلبول‌ های سفید، قرمز، غلظت هموگلوبین و تعداد پلاکت ‌ها به ‌طور کامل بررسی می‌شود. با بررسی مقیاس کوچکی از نمونه خونی شما، پزشکان متوجه می‌شود که وضعیت کلی سیستم خون ‌رسانی بدن شما چگونه می‌باشد و شما باید چه درمان ‌هایی را در این زمینه پشت سر بگذارید. کاهش یا افزایش هر کدام از سلول ‌های خونی می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را به وجود بیاورد. به‌ همین دلیل آزمایش شمارش سلول‌ های خونی یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مواردی است که در لیست آزمایش چکاپ کامل بدن به‌ صورت دقیق بررسی می‌شود.

چکاپ ویتامین ‌های موجود در بدن

ویتامین‌ ها جزو مهم‌ترین موادی می‌باشند که بدن ما برای رشد و نمو به آن ‌ها نیاز دارد‌. به ‌همین دلیل مورد دیگر از لیست آزمایش چکاپ کامل بدن، شامل بررسی وجود انواع مختلف ویتامین ‌ها در بدن ما می‌شود. کمبود ویتامین ‌ها می‌تواند مشکلات زیادی مانند عصبانیت، ریزش مو، خستگی زیاد، افت عملکرد، عدم داشتن انرژی برای انجام فعالیت ‌های ساده روزانه، کاهش کلی کیفیت پوست و غیره می‌شود. مهم‌ترین ویتامین‌ هایی که در آزمایش چکاپ بدن بررسی می‌شوند، شامل ویتامین‌ های گروه B علی‌الخصوص B12، ویتامین‌ E، اسید فولیک و ویتامین D می‌شوند.

در مقاله به آزمایش چکاپ ویتامین ها پرداخته ایم که از می توانید از اینجا مطالعه کنید.

چکاپ کبد (LFT)

کبد یکی از مهم‌ترین اعضای بدن ما می‌باشد، که سلامت آن در آزمایش چکاپ کامل بدن به ‌طور کلی بررسی میشود. کبد در فعالیت‌ های سوخت ‌و ساز بدن ما تاثیر بسیار زیادی دارد و به ‌عنوان سم ‌زدای بدن شناخته می‌شود. همین موضوع باعث شده بیماری ‌های مربوط به کبد مشکلات عدیده‌ای را برای سلامت بدن ما به وجود بیاورند. تشخیص زود هنگام این بیماری‌ ها می‌تواند روند درمان را راحت‌تر کند. کبد دارای آنزیم ‌های متفاوتی می‌باشد که در آزمایش چکاپ بدن مقادیر این آنزیم ‌ها در بدن به‌ طور کامل بررسی می‌شوند تا پزشک متوجه شود کبد شما دارای مشکل خاصی هست یا خیر.

بیشتر بخوانیم: انواع گرید کبد چرب (معرفی گرید ۱ تا ۴)

چکاپ تیروئید (Thyroid Function Test)

چکاپ بدن شامل چیست

غده تیروئید با تولید هورمون تیروئید فعالیت ‌های بدنی ما را کنترل می‌کند. پس یکی دیگر از مواردی که در آزمایش چکاپ کامل بدن به‌ طور کامل بررسی می‌شود، روند فعالیت تیروئید می‌باشد. کم شدن یا زیاد شدن هورمون تیروئید در بدن می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد. به ‌مشکلات تیروئیدی در صورت وجود، باید در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شوند تا در ادامه روند درمان سخت تر نشود.

در مقاله به آزمایش تیروئید و نحوه تفسیر جواب و شرایط این آزمایش پرداخته ایم که می توانید از اینجا مطالعه کنید.

بررسی آزمایش مدفوع از لیست آزمایش چکاپ کامل بدن

بعد از آزمایش خون، آزمایش مدفوع (Stool Test) یکی دیگر از مواردی می‌باشد که می‌تواند در تشخیص بیماری ‌ها به پزشکان کمک کند. در اکثر موارد آزمایش مدفوع برای تشخیص وجود یا عدم وجود انگل‌ ها و قارچ ‌ها در بدن افراد انجام می‌شود. اما در کنار این موارد، آزمایش مدفوع می‌تواند در تشخیص بسیاری از بیماری‌ های متفاوت دیگر نیز به پزشکان کمک کند.

بررسی آزمایش ادرار از لیست آزمایش چکاپ کامل بدن

انجام آزمایش ادرار (Urine Analysis) در کنار بررسی ‌های نمونه خون و مدفوع بیمار، به پزشکان کمک می‌کند تا راحت‌تر به تشخیص بیماری ‌ها بپردازند. در آزمایشاتی که در نمونه ادرار بیمار انجام می‌گیرد، می‌توان به نتایج بسیار زیادی دست پیدا کرد. به ‌طور کلی نمونه ادرار از دو نظر آنالیزی و کشتی بررسی می‌شود. در آزمایش آنالیز ادرار تلاش می‌شود تا انواع مختلف بیماری ‌های کلیوی و همچنین اورولوژیک بررسی شوند. علاوه ‌بر این موارد، می‌توان میزان سلول ‌های خونی دفع ‌شده در ادرار نیز در بخش آنالیز نیز بررسی کرد. همچنین، در مرحله آنالیز وجود یا عدم وجود خون در نمونه ادرار بیمار نیز به‌ طور کامل بررسی می‌شود. در آزمایش کشت ادرار، بیشتر وجود یا عدم عفونت‌ ها در بدن چک میشود. با این نوع آزمایش مشخص میشود که در دستگاه گوارشی دفع بیمار عفونتی وجود دارد یا خیر.

آزمایش چکاپ کامل بدن باید هر چند وقت یک ‌بار انجام بگیرد؟

آزمایش چکاپ کامل بدن باید هر چند وقت یک ‌بار انجام بگیرد؟

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌ها و اهمیت آزمایش چکاپ کامل بدن و بررسی مواردی که در این آزمایش جای می‌گیرند، بهتر است که یک جمع‌ بندی کامل برای شما داشته‌ باشیم. به ‌طور کلی آزمایش چکاپ بدن باید به‌ صورت سالانه انجام بگیرد. اگر شما فرد حساسی هستید می‌توانید هر شش ماه یک ‌بار برخی از آزمایشات ضروری موجود در لیست چکاپ کامل بدن را انجام دهید. اگر می‌خواهید از سلامت بدن خود مطمئن شوید، باید به ‌صورت سالانه حتما تمامی مواردی که ما در این محتوا برای شما آوردیم را در آزمایش چکاپ بدن بررسی کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که شما زمانی می‌توانید از داشتن زندگی سالم لذت ببرید، که در صورت وجود هرگونه بیماری آن ‌ها را در نطفه خفه کنید. تنها راه تشخیص بیماری‌ ها قبل ‌از گسترده‌تر شدن آن‌ ها، انجام آزمایش است.

شما هر چند وقت یک بار آزمایش های چکاپ کامل بدن را انجام می دهید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *