آزمایش چکاپ ویتامین ها را جدی بگیرید!

آزمایش چکاپ ویتامین ها را جدی بگیرید!

آزمایش چکاپ ویتامین ها یکی از انواع آزمایش خون بوده که با هدف تشخیص و جلوگیری از کمبود مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن صورت می گیرد. در واقع وجود مقدار کمی از ویتامین ها برای بدن ضروری هستند و کمبود آن ها می تواند با آسیب های جبران ناپذیری برای بدن همراه باشد. به همین خاطر توصیه می شود تحت نظر متخصص نسبت به انجام آزمایش چکاپ ویتامین ها به صورت دوره ای اقدام نمایید.
به طور کلی آزمایش چکاپ ویتامین ها با هدف تشخیص و بررسی میزان ویتامین ها در بدن انجام می شود. جالب است بدانید برخی ویتامین ها محلول در چربی و برخی دیگر محلول در آب می باشند. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به بررسی علل کاهش ویتامین ها در بدن و لیست آزمایش ویتامین ها بپردازیم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اصلی ترین دلایل کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن چیست؟

لازمه انجام آزمایش چکاپ ویتامین ها آگاهی از میزان کمبود آن ها در بدن می باشد. با این حال همواره این سؤال مطرح می شود که مهم ترین علل کمبود ویتامین ها در بدن چیست؟ در حقیقت کمبود مواد معدنی و انواع ویتامین ها در نتیجه رژیم غذایی نامناسب اتفاق می افتد. افرادی که به دلیل گیاهخواری از مصرف گوشت اجتناب می کنند، افرادی که به دنبال مصرف دخانیات و مشروبات الکلی می باشند، مصرف بسیار کم میوه ها و سبزیجات و ابتلا به بیماری هایی مانند کرون سلیاک می تواند به کمبود انواع ویتامین ها در بدن منجر شود.
از سوی دیگر برخی مادران در دوران بارداری تغذیه مناسبی ندارند و همین می تواند با کمبود ویتامین های ضروری برای بدن همراه باشد. بدون تردید هزینه آزمایش چکاپ ویتامین ها در مقایسه با راه های درمان و جبران کمبود ویتامین ها مقرون به صرفه تر می باشد. در ادامه به اختصار به انواع ویتامین ها و نشانه های کمبود آن ها در بدن اشاره خواهیم کرد.

ویتامین C؛ دشمن سرسخت سرماخوردگی

ویتامین سی

ویتامین C یکی از مهم ترین انواع ویتامین ها می باشد که تمامی افراد حتی برای یک بار موفق به استفاده از مکمل های آن نظیر قرص جوشان شده اند. این ویتامین یکی از ویتامین های محلول در آب است که در آزمایش چکاپ ویتامین ها مورد بررسی قرار می گیرد. وجود ویتامین C در بدن از آن جهت اهمیت دارد که موجب بهبود عملکرد مغز، ساخت کلاژن، کاهش ابتلا به سرماخوردگی، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان، پیشگیری از سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری های قلبی و عروقی می شود. اگرچه کمبود ویتامینC با علائم خاصی همراه نیست، اما در موارد نادری می تواند به بیماری اسکوربوت منجر شود.

ویتامین E؛ ویتامین محلول در چربی

سطح وجود ویتامین E در بدن به وسیله آزمایش چکاپ ویتامین ها مورد بررسی قرار می گیرد. این ویتامین نقش مهمی در سلامتی بدن داشته و از ویتامین های محلول در چربی به شمار می رود. وجود ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی و حفاظت از سلول ها ضروری می باشد. از سوی دیگر کمبود این ویتامین در بدن به ضعف سیستم ایمنی، ضعف بینایی، ضعف عضلانی و بی حسی دست و پا منجر می شود.

علائم کمبود ویتامین B در بدن

ویتامین B از جمله ویتامین های محلول در آب بوده که نقش مهمی در سوخت و ساز سلول های بدن ایفا می کند. در حقیقت وجود ویتامین های گروه B به منظور تقویت حافظه و بهبود عملکرد سیستم عصبی ضروری می باشند. به طور کلی کمبود ویتامین B1 با علائمی نظیر کاهش وزن، بی حسی دست و پا، کاهش اشتها، ضعف حافظه و کاهش حجم عضلانی همراه است. در حالی که نشانه های کمبود ویتامین B6 به عنوان فعال ترین ویتامین در گروه B به صورت ضعف سیستم ایمنی، گیجی، افسردگی، کم خونی، پوسته شدن لب ها و ورم زبان آشکار می شود.

ویتامین A و نشانه های کمبود آن در بدن

ویتامین A یکی از ویتامین های محلول در چربی است که در آزمایش چکاپ ویتامین ها مورد بررسی قرار می گیرد. تأثیر این ویتامین در رشد سلول ها، تقویت بینایی، بهبود عملکرد استخوان، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش آکنه و کاهش خطر ابتلا به سرطان حائز اهمیت می باشد. از نشانه های کمبود ویتامین A در بدن می توان به عفونت سینه و گلو، شب کوری، خوب نشدن زخم ها، کم خونی، سقط خود به خودی، خشکی پوست، آکنه، خشکی چشم ها و … اشاره کرد.

ویتامین D و نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین دی

ویتامین D از جمله ویتامین های ضروری بدن می باشد که در آزمایش چکاپ ویتامین ها بررسی می شود. خوب است بدانید تقویت سیستم ایمنی بدن، استحکام ماهیچه ها، استخوان ها و دندان ها وابسته به وجود ویتامین D می باشد. از شایع ترین علائم کمبود ویتامین D در افراد بزرگسال می توان به درد استخوان های ساق پا، مفصل ران، دنده ها، ضعف در بالا رفتن از پله، ضعف در ایستادن و ضعف ماهیچه ها اشاره کرد. کمبود این ویتامین در کودکان با علائمی نظیر کج خلقی، کاهش رشد بدنی، تأخیر در فرآیند دندان درآوردن، درد استخوان های پا و … همراه است.

بیشتر بخوانیم: علائم کمبود ویتامین دی (D) را بشناسید!

ویتامین K؛ عامل اصلی انعقاد خون

تأثیر مستقیم ویتامین K بر درمان پوکی استخوان و انعقاد خون غیر قابل انکار است. کمبود این ویتامین در بدن می تواند به خونریزی داخلی شدید منجر شود.

منظور از آزمایش چکاپ ویتامین ها یا تست تغذیه چیست؟

تست تغذیه

خوب است بدانید تغذیه نقش مهمی در سلامتی بدن ایفا می کند. مصرف انواع غذاها علاوه بر تأمین انرژی بدن، به تأمین ریز مغذی ها و درشت مغذی های مورد نیاز اندام های بدن برای بهبود عملکرد آن ها کمک می کنند. بنابراین چنانچه دچار بیماری مزمن یا درگیر آلرژی غذایی هستید و یا می خواهید وضعیت سلامتی خود را مورد بررسی قرار دهید، آزمایش چکاپ ویتامین ها یا تست تغذیه می تواند شما را در این امر مهم یاری کند.
در حقیقت تست تغذیه به منظور ارزیابی سطح ریز مغذی ها و درشت مغذی ها صورت می گیرد. بدون تردید این آزمایش پزشکان را در تشخیص و اندازه گیری میزان ویتامین های موجود در بدن یاری می کند. از تست تغذیه برای ارزیابی عملکرد متابولیک، عملکرد اندام ها، عملکرد هورمون ها، تنظیم قند خون، ارزیابی شیمی خون، حساسیت ها و آلرژی های غذایی استفاده می شود. وجود مواد مغذی در بدن به منظور تنظیم هورمون ها، ایمنی و متابولیسم بدن بسیار مهم و حیاتی می باشد. عدم تعادل تغذیه با گذشت زمان می تواند با نشانه هایی نظیر درد مفاصل و ماهیچه ها، کاهش یا افزایش وزن، کاهش تراکم استخوان، کاهش توده عضلانی، خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی همراه باشد.
به طور کلی آزمایش چکاپ ویتامین ها به تشخیص به موقع مشکلات تغذیه و پیشگیری از پیشرفت آن ها کمک خواهد کرد. جالب است بدانید کمبود مواد مغذی ضروری می تواند بیمارانی را که هیچ علائم ناراحت کننده ای ندارند نیز درگیر نماید. از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در دنیا می توان به کمبود کلسیم، آهن، منیزیم، ویتامین B12 و ویتامین D اشاره کرد. کمبود مواد مغذی مذکور به آسانی از طریق تست تغذیه یا آزمایش چکاپ ویتامین ها قابل شناسایی می باشد.

نگاهی به لیست آزمایش ویتامین ها به منظور چکاپ کامل بدن

در آزمایش چکاپ کامل بدن سلامتی تمام قسمت های بدن مورد ارزیابی قرار می گیرد. به طور معمول آزمایش چکاپ ویتامین ها به دو صورت فردی و آزمایشگاهی انجام می شود. منظور از چکاپ فردی بررسی بدن توسط خود شخص می باشد تا در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوکی به پزشک مراجعه نماید. در حالی که در چکاپ آزمایشگاهی، آزمایش های مورد نیاز برای شخص توسط پزشک تجویز می شود.
آزمایش هایی نظیر چکاپ تعداد سلول های خونی، چکاپ میزان قند خون، چکاپ میزان چربی خون، چکاپ میزان چربی خون، چکاپ عملکرد کلیه، چکاپ عملکرد کبد، چکاپ عملکرد تیروئید، آزمایش چکاپ ویتامین ها در بدن، چکاپ میزان مواد معدنی خون، چکاپ الکترولیت های خون، لیست آزمایش های چکاپ مردان، لیست آزمایش های چکاپ زنان، چکاپ تشخیص سرطان روده بزرگ، چکاپ تشخیص سرطان سینه، بررسی وضعیت لثه و دندان، چکاپ تراکم استخوان ها و چکاپ چشم ها از جمله مواردی هستند که در تست های آزمایشگاهی با هدف چکاپ کامل بدن، مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه با نگاهی به لیست آزمایش ویتامین ها برخی از آن ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

چکاپ میزان قند خون

بررسی هموگلوبین و میزان قند خون ناشتا از مهم ترین مواردی است که می بایست مورد بررسی قرار گیرد. در حقیقت افزایش میزان قند خون می تواند به کاهش دید، نارسایی کلیه و … منجر شود.

چکاپ میزان قند خون

چکاپ میزان چربی خون

این چکاپ میزان تری گلیسرید و کلسترول را مورد بررسی قرار می دهد؛ زیرا چوبی خون بالا موجب عدم خون رسانی به قلب و گرفتگی رگ ها می شود.

چکاپ عملکرد کلیه

به طور معمول از طریق اندازه گیری کراتینین، اوره و آنالیز ادرار عملکرد کلیه را مورد بررسی قرار می دهند. آن دسته از افرادی که درگیر عفونت های کلیوی، کم کاری کلیه و دیالیز کلیه می باشند، می بایست به طور منظم نسبت به انجام این آزمایش اقدام نمایند.

قبلا در مقاله ای به انواع آزمایش کلیه و تفسیر آن پرداختیم که از اینجا می توانید مطالعه کنید.

چکاپ عملکرد کبد

به منظور تشخیص اختلالات کبدی می بایست به طور مرتب آزمایش خون داده شود و فاکتورهایی نظیر آلبومین، بیلی روبین و آنزیم های کبدی نظیر SGOT و SGPT مورد بررسی قرار بگیرند.

برای آشنایی با انواع گرید کبد چرب، اینجا کلیک کنید.

آزمایش چکاپ ویتامین ها در بدن

آزمایش چکاپ ویتامین ها در بدن

آزمایش چکاپ ویتامین ها به منظور بررسی میزان ویتامین های موجود در بدن صورت می گیرد. این چکاپ توسط آزمایش خون بررسی می شود و در طول آن بررسی اختلالات سوء جذب، بررسی سرطان هایی نظیر سرطان پانکراس، سرطان سینه، سرطان کولون، بررسی ویتامین D برای جذب کلسیم و پوکی استخوان در زنان ضرورت می یابد.

در مطالب قبلی لیست کامل آزمایش چکاپ کامل بدن را معرفی کرده ایم که از اینجا می توانید مطالعه کنید.

سخن پایانی
به طور کلی آزمایش چکاپ ویتامین ها مجموعه آزمایش هایی را در بر می گیرد که وجود آن ها برای بدن حیاتی بوده و نقش مهمی در سلامت فرد ایفا می کنند. وجود ویتامین ها لازمه بقای فرد بوده و مشتمل بر ویتامین های ضروری و غیر ضروری می باشد. منظور از ویتامین های ضروری، ویتامین هایی است که بدن قادر به تولید کامل آن ها نبوده و وجود آن ها برای بدن ضرورت دارد. در حالی که ویتامین های غیر ضروری به طور کامل در بدن تولید می شوند و کمبود آن ها احساس نمی شود.
در حقیقت تست تغذیه یا آزمایش چکاپ انواع ویتامین با اطلاعات مفیدی در خصوص تأثیر تغذیه بر عملکرد بدن همراه است. به همین خاطر توصیه می شود چنانچه دچار اختلال تغذیه یا کمبود مواد مغذی می باشید، بهتر است سطح ریز مغذی ها و درشت مغذی های بدن خود را از طریق آزمایش خون مورد ارزیابی قرار دهید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط